Wtórniki dla kierowcy
Utracone dokumenty, tablice rejestracyjne czy nalepki legalizacyjne można zastąpić duplikatami. Jak załatwić formalności, jak długo to trwa i ile kosztuje?
Zniszczone, skradzione lub zgubione dokumenty albo tablice rejestracyjne to spory problem - praktycznie uniemożliwiają korzystanie z auta. Po duplikaty generalnie należy się wybrać tam, gdzie wyrobione zostały oryginały - np. do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zarejestrowania auta, agenta, który wystawił polisę ubezpieczeniową, lub do zakładu montażu instalacji gazowej.
Termin załatwienia sprawy zależy od jej rodzaju. W przypadku czynności załatwianych w urzędach maksymalne okresy oczekiwania wyznaczone są w ogólnych przepisach, zwykle jednak sprawę udaje się załatwić od ręki (gdy dokument może być wystawiony na miejscu) lub szybciej niż wynosi przyjęty limit (ale czekać trzeba, gdyż np. prawo jazdy lub tablice rejestracyjne zamawiane są poza urzędem). Jeśli potrzebujemy duplikatu dokumentu wystawionego przez firmę (np. ubezpieczyciela lub firmę montującą LPG), terminy są umowne, co w praktyce oznacza "od ręki". Podobnie jest z cenami, np. za wystawienie duplikatu świadectwa homologacji montażu firmy liczą sobie zwykle od 50 do 150 zł, wtórniki potwierdzenia zawarcia umowy OC otrzymuje się bezpłatnie. Koszt załatwienia sprawy we wszystkich wydziałach komunikacji jest taki sam, narzucony przez stosowne przepisy.
Tekst: Bartosz Zienkiewicz, zdjęcia: archiwum; "Motor" 13/2015