Wnętrze jak nowe
Odkurzacz, zapach i płyn do nabłyszczania plastików nie wystarczą, by wnętrze auta było świeże i pachnące. Gruntowne porządki wymagają większego wysiłku.
W trakcie sprzątania trzeba jednak uważać na łatwe do porysowania okładziny, szybkę zegarów czy roletę bagażnika. Warto zwrócić także uwagę na kolejność stosowania preparatów, by np. nie spryskać przedniej szyby po wyczyszczeniu kokpitu. W pośpiechu łatwo też pomylić butelki, a nic tak nie irytuje, jak przetarcie okna płynem do felg.
Brud sprzyja nadmiarowi wilgoci, który często skutkuje parującymi szybami. Radą na uciążliwe zapachy może być zabieg ozonowania kabiny na myjni ręcznej (około 50 zł) lub wymiana filtra kabinowego.
Sposoby na usuwanie wilgoci z wnętrza samochodu
- MYCIE SZYB od wewnątrz warto zacząć od odtłuszczenia płynem do mycia naczyń, a później użyć płynu i ściereczki z mikrofibry.
- SÓL w otwartym naczyniu wchłonie nadmiar wilgoci. Można też rozsypać na podłodze żwirek dla kota i odkurzyć go po kilku godzinach.
- PORZĄDKI. Z samochodu należy usunąć resztki pożywienia i śmieci. Ich nieprzyjemny zapach może wchłonąć kawa w płóciennym woreczku.
- GAZETY warto rozkładać na wykładzinie nie tylko wiosną, ale przez cały zimowy okres (ewentualnie ręczniki kuchenne lub pieluchy).
Tapicerka
Odkurzanie foteli, dywaników i wykładziny to pierwszy etap porządków. Najlepiej sprawdzi się tu domowy sprzęt - odkurzacze na stacjach nie są dość wydajne. Dywaniki należy uprać, a wcześniej - wytrzepać z dala od samochodu.Tapicerkę można odświeżyć samodzielnie, za pomocą pianki lub płynu. Warto jednak pamiętać, że pranie z prawdziwego zdarzenia trzeba powierzyć firmie wyposażonej w specjalny odkurzacz piorący.Skóra w samochodzie wymaga regularnej pielęgnacji. Trzeba wyczyścić ją szczotką z miękkim włosiem i specjalną chemią, a później zakonserwować odżywką i powtarzać ten zabieg co 3-4 miesiące. Zestaw kosmetyków do pielęgnacji firmy Colourlock to wydatek około 90 zł.
Tapicerka
Wnętrze jak nowe (czytaj artykuł)
Tworzywa i szkło
Preparaty do konserwacji kokpitu nie zawsze usuwają brud, za to często pozostawiają tłustą warstwę. Aby odświeżyć plastiki, należy sięgnąć po chemię, która rozpuści osad zalegający w ich chropowatej fakturze. Preparat nanosi się na mikrofibrę, a nie bezpośrednio na deskę rozdzielczą czy boczki drzwi.Porysowane okładziny drewniane lub metalowe można wypolerować środkiem do oczyszczania lakieru, a później - nawoskować palcem i przetrzeć mikrofibrą o drobnych włóknach. Ta ostatnia przydaje się też podczas czyszczenia tworzyw imitujących lakier fortepianowy, podatnych na zarysowania.Odgrzybienie klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie, rozpylając preparat w kabinie lub bezpośrednio na parownik.
Tworzywa i szkło
Wnętrze jak nowe (czytaj artykuł)
Tekst: Marcin Sobolewski, zdjęcia: Robert Brykała