Wciskasz zimą ten przycisk? Zastanów się, bo mechanik już zaciera ręce

Część kierowców czerpie swoją wiedzę na temat eksploatacji samochodu z dawnych przyzwyczajeń i obiegowych mądrości, a inni uważają, że nowoczesne samochody są bezobsługowe i nie trzeba się w ich przypadku niczym przejmować. Jedno i drugie podejście najbardziej pokutuje zimą, kiedy warunki dla pojazdów są niekorzystne. O błędach postępowania często dowiedzieć się można już wiosną.

Zimą też trzeba właściwie korzystać z klimatyzacji
Zimą też trzeba właściwie korzystać z klimatyzacji123RF/PICSEL

Nawet świadomi kierowcy, zapytani o to jak należy zadbać o samochód zimą, odpowiedzą najczęściej, że trzeba pamiętać o dobrych oponach, naładowanym akumulatorze i porządnej skrobaczce do szyb. A ilu z nich pamięta o tym, żeby zadbać też o klimatyzację?

Czy włączać klimatyzację zimą?

Dla wielu osób używanie klimatyzacji zimą nie ma sensu, ponieważ nie potrzebujemy zimnego powietrza - wręcz przeciwnie. Po co więc ją uruchamiać, zwiększając przy okazji zużycie paliwa?

Wbrew pozorom klimatyzacja przydaje się do szybkiego pozbycia się wilgoci z szyb. O to w okresie jesienno-zimowym nietrudno, szczególnie gdy stoimy w korku i nie mamy ochoty wdychać spalin - zamknięcie obiegu często kończy się parowaniem szyb.

Lecz nawet jeśli nie potrzebujemy jej aktualnie do niczego, powinno się włączać klimatyzację co najmniej kilka razy w miesiącu, na kilkanaście minut. To dlatego, że w układzie wraz z czynnikiem chłodzącym krąży olej, który smaruje układ i posiada właściwości konserwujące oraz uszczelniające. Jeśli jej tego nie zapewnimy, klimatyzacja może odmówić nam posłuszeństwa wiosną. Z powodu braku smarowania uszkodzeniu może ulec kompresor.

Czy klimatyzacja zimą może spowodować chorobę?

Tak jak wspomnieliśmy, klimatyzacja bywa przydatna zimą do osuszania powietrza w samochodzie, ale z tym też nie można przesadzać. Zbyt długie przebywanie w ciągle klimatyzowanej kabinie samochodu może prowadzić do suchości skóry i śluzówek, a w konsekwencji do nieżytów górnych dróg oddechowych. Klimatyzacja może się przyczynić do rozwoju przeziębienia i pojawienia takich objawów, jak ból gardła, chrząkanie, uczucie drapania i przeszkody w gardle.

Osoby przebywające przez wiele godzin w klimatyzowanej kabinie samochodu często mają problemy z oczami. Suche powietrze wysusza spojówki, co może doprowadzić do zespołu suchego oka - nadmiernego swędzenia, pieczenia i szczypania. Korzystajmy więc z klimatyzacji rozsądnie, tak zimą jak i latem, ale nie zapominajmy też o tym, że jak w przypadku każdego elementu samochodu, długotrwałe nieużywanie zwyczajnie jej szkodzi.

***

Moto Flesz - odcinek 68. O Toyocie GR Corolli i Tesli SemiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas