Ten przycisk na lusterku rozwiązuje jeden poważny problem

Krótkie dni i trudne warunki pogodowe sprawiają, że kierowcy są często narażani na oślepianie przez innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warty skorzystać z prostego rozwiązania, które poprawi komfort jazdy. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk przy lusterku wstecznym.

Snop światła odbijający się w lusterku przyspiesza zmęczenie kierowcy
Snop światła odbijający się w lusterku przyspiesza zmęczenie kierowcy123RF/PICSEL

Duża część samochodów poruszających się po polskich drogach ma niewłaściwie ustawione światła mijania. W przypadku aut jadących z naprzeciwka niewiele można poradzić, ale oślepiający snop światła z samochodu jadącego z tyłu można ograniczyć. Wystarczy wykorzystać funkcję zaimplementowaną w lusterku wstecznym.

Przycisk na lusterku wstecznym ograniczy oślepianie

Niektóre samochody są wyposażone w lusterka fotochromatyczne aktywowane przyciskiem. W ciągu dnia lusterko nie przyciemni się pod wpływem intensywnego światła, ale już po zmroku potrafi dostosować stopień przyciemnienia.

Urządzenie jest wyposażone w czujnik badający ilość światła dziennego wpadającego do kabiny. Dodatkowo zamontowano jeszcze czujnik badający natężenie światła, które oślepia. Jest aktywowany dopiero po zmroku i dopiero pod wpływem wskazań tego czujnika powierzchnia lusterka może się przyciemniać.

Funkcja automatycznego przyciemniania lusterka jest szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze robi się szybko ciemno.

Dźwignia lub języczek pod lusterkiem - do czego służy?

Lusterka fotochromatyczne sterowane przyciskiem są coraz częściej elementem standardowego wyposażenia w wielu samochodach. Jednak z powodu problemów z dostępnością półprzewodników, wielu producentów czasami zastępuje je starszym rozwiązaniem. Zamiast powłoki fotochromatycznej, w obudowie lusterka jest zamontowany specjalna dźwignia, nazywana języczkiem.

Po przestawieniu dźwigni, lusterko zmienia kąt ustawienia, przechodząc z tzw. tryb nocny. Dzięki temu lusterko nie pokazuje bezpośredniego widoku z tylnej szyby, tylko jego przyciemnione odbicie. Dzięki temu kierowca nie jest oślepiany przez światła pojazdów poruszających się z tyłu.

Wiele samochodów jeżdżących po polskich drogach ma niewłaściwie ustawione światła mijania. Adam Burakowski/REPORTEREast News

***

Moto Flesz - odcinek 76. Drożejąca autostrada A4, kto produkuje najwięcej aut na świecie?INTERIA.PL