Pada deszcz, więc kierowcy znów kręcą swoim ulubionym pokrętłem. Za to jest mandat
Światła przeciwmgłowe to ważny element wyposażenia samochodu zwiększający bezpieczeństwo. Wielu kierowców nie potrafi korzystać z tego rodzaju oświetlenia w odpowiedni sposób, a grozi za to mandat. Sprawdzamy, kiedy można korzystać ze świateł przeciwmgłowych.
Spis treści:
Każdy nowy samochód wyjeżdżający z fabryki musi być wyposażony w tylne światło przeciwmgłowe w kolorze czerwonym. Niektórzy producenci montują dwa reflektory, przepisy tego nie wymagają. Głównym zadaniem takiego oświetlenia jest poprawa widoczności samochodu podczas jazdy w gęstej mgle.
Przednie światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowe. Ich obecność zależy od specyfikacji danego samochodu. Większość producentów każe sobie dopłacać za taki dodatek. Przednie lampy są montowane nisko w zderzaku, żeby podświetlały mgłę od dołu i poprawiały widoczność. Mgła odbija promienie światła, dlatego włączenie mocnego oświetlenia może doprowadzić do oślepienia kierowcy.
Kiedy używać tylnych świateł przeciwmgłowych?
Wielu kierowców ma problem z prawidłowym używaniem świateł przeciwmgłowych. Kwestię korzystania z takiego oświetlenia reguluje art. 30 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Z tylnych świateł przeciwmgłowych należy korzystać tylko podczas gęstej mgły, ponieważ emitują bardzo silne, czerwone światło, niezbędne do przebicia się przez warstwę mgły. Gdy warunki na drodze polepszą się, intensywne światło będzie oślepiać innych kierujących.
Często kierowcy mają problem z prawidłową oceną zasięgu widoczności. Zwłaszcza z ustaleniem przepisowych 50 metrów. Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na słupki przy drodze. Jeśli mamy problem z zauważeniem kolejnego słupka, to dobry moment na uruchomienie tylnych świateł przeciwmgłowych. Mamy wtedy pewność, że kierowca jadący z tyłu zauważy nas z większej odległości. Jeśli mgła zacznie się przerzedzać, należy niezwłocznie wyłączyć światła.
Kiedy używać przednich świateł przeciwmgłowych?
Tę kwestię również regulują przepisy, ale ich brzmienie jest bardziej ogólne. Jak stanowi art. 30 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Kierowcy mają swobodę w decydowaniu, kiedy skorzystać z przednich świateł przeciwmgłowych. W zasadzie każde opady lub mgłę można traktować jako warunki zmniejszające przejrzystość powietrza.
Dodatkowa funkcja przednich świateł przeciwmgłowych
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że przepisy pozwalają na wykorzystanie przednich świateł przeciwmgłowych w wyjątkowych warunkach. Mówi o tym art. 51 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Przednie światła przeciwmgłowe rzucają dużo światła na pobocze, dzięki czemu zapewniają lepszą widoczność podczas pokonywania zakrętu. Niektóre samochody wykorzystują światła przeciwmgłowe do oferowania funkcji doświetlania zakrętów.
Nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgłowych - jaki mandat?
Nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgłowych może się zakończyć mandatem. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem nieuzasadnione używanie przednich świateł przeciwmgłowych jest karane mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktami karnymi.
Natomiast nieuzasadnione używanie tylnych świateł przeciwmgłowych jest zagrożone mandatem w wysokości 200 zł i 2 punktami karnymi. Co ciekawe, za niewłączenie świateł przeciwmgłowych w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza nie jest karane mandatem.
***