Te odległości musi znać każdy kierowca. Kiedy dozwolony jest metr, a kiedy centymetr?

Oprac.: Jakub Laskowski

Przepisy drogowe w Polsce obejmują nie tylko znaki i sygnalizacje, ale także szczegółowe zasady dotyczące zachowania określonych odległości. Mogą dotyczyć one zarówno głębokości bieżnika opony, manewru parkowania w pobliżu skrzyżowania, jak i wyprzedzenia innego pojazdu. Niedostosowanie się do tych wytycznych zwykle oznacza przykrą niespodziankę, czyli mandat. Wyjaśniamy więc, o czym trzeba pamiętać, gdy mówimy o wymiarach, które musi znać każdy kierowca.

Odległości i szerokości, które powinien znać każdy kierowca jasno wskazują przepisy drogowe w Polsce
Odległości i szerokości, które powinien znać każdy kierowca jasno wskazują przepisy drogowe w PolsceNewsLubuskiEast News

Ważnym elementem układanki składającej się na całokształt bezpieczeństwa ruchu drogowego jest zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami. Kierowcy muszą pamiętać o przepisach dotyczących zachowania odpowiedniego dystansu także w sytuacji, gdy parkują w pobliżu skrzyżowania oraz wyprzedzają inny pojazd na drodze. Wielu z nich nie stosuje się do zasad 1, 5, 10, 15 metrów, a za to sypią się mandaty.

Zasada 10 metrów. Pilnuj jej podczas parkowania

Podstawową zasadą, którą powinniśmy pamiętać jest zasada 10 metrów, mówiąca o tym, że nie można pozostawić samochodu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych, przejazdu dla rowerów, skrzyżowania, przejazdu tramwajowego lub kolejowego.

W przypadku dróg jednokierunkowych zasada obowiązuje tylko przed przejściem lub skrzyżowaniem (aby nie utrudniać widoczności), ale na drogach dwukierunkowych należy ją stosować zarówno przed, jak i za przejściem, skrzyżowaniem lub torowiskiem.

Parkowanie na chodniku. Pamiętaj o zasadzie 1,5 metra

Przy decyzji o parkowaniu samochodu na chodniku należy odnieść się również do kwestii wolnej przestrzeni dla swobodnego przemieszczania się pieszych. Przepisy mówią, że musi to być przynajmniej 1,5 metra. W miejscach o dużym natężeniu ruchu odległość będzie stosunkowo większa. Wynika z tego, że kierowca musi sam podjąć decyzję o tym, czy pozostawia odpowiednio dużo miejsca na chodniku.

Wyprzedasz rowerzystę? Zachowaj bezpieczny dystans

Pozostając w temacie bezpiecznej odległości, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu podczas wyprzedzania innego uczestnika ruchu, np. rowerzysty. Zasada ta została uregulowana w art. 24 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

"Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 metr" - czytamy.

Długość linki holowniczej. Minimalna i maksymalna

Długość linki holowniczej określają przepisy ruchu drogowego. Powinna ona mieć od 4 do 6 sześciu metrów. Warto przypomnieć, że hol musi być oznakowany na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzony w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej.

Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne? Obowiązuje zasada 50 metrów

Dość często na polskich drogach zdarzają się sytuacje, w których kierowcy włączają nadużywają świateł przeciwmgielnych. Kwestię korzystania z tego oświetlenia w aucie dokładnie reguluje art. 30 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

"Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła." - czytamy.

Minimalna głębokość bieżnika. Przepisy są jasne

Podczas kontroli na drodze policjant może sprawdzić stan opon. Warto wiedzieć, że minimalna głębokość bieżnika opony wynosi 1,6 mm, jednak specjaliści zalecają korzystanie z opon letnich, które mają minimum 3 mm bieżnika. Z kolei w oponach zimowych lub całorocznych bieżnik powinien mieć 4-5 mm.

Zobacz także:

W zabudowanym jechał 130 km/h. Młody kierowca skończył święta bez prawa jazdyopolska.policja.gov.plmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas