Te auta doprowadzą cię do ruiny. Co drugie jest zepsute!

W naszym serwisie publikowaliśmy już wyniki najnowszego raportu TUV 2014, prezentując najmniej usterkowe modele w poszczególnych grupach wiekowych. Dziś przybliżamy te, które przysparzają właścicielom najwięcej kłopotów...

Połowa niektórych modeli ma poważną usterkę
Połowa niektórych modeli ma poważną usterkęInformacja prasowa (moto)

W dwóch najmłodszych grupach wiekowych (auta w wieku od 2 do 3 lat i od 4 do 5 lat) ostatnia trójka wygląda identycznie. Otwiera ją Citroen C4 (średni przebieg 41 i 79 tys. km), za nim są: Fiat Panda (średni przebieg 31 i 70 tys. km) i Dacia Logan (średni przebieg 46 i 79 tys. km). W przypadku aut w wieku od 2 do 3 lat w każdym z prezentowanych modeli odsetek pojazdów z poważnymi usterkami przekraczał 15 proc. W grupie aut od 4 do 5 lat wynik ten zwiększył się już do ponad 25 proc.

Najbardziej usterkowa trójka wśród pojazdów w wieku od 6 do 7 lat to: Dacia Logan (średni przebieg 83 tys. km), Fiat Doblo (średni przebieg 103 tys. km) i Chrysler PT Cruiser (średni przebieg 83 tys. km). W przypadku każdego z tych aut liczba pojazdów z poważnymi usterkami przekraczała 33 proc. Oprócz nich, w niechlubnej, ostatniej dziesiątce znalazły się też nieco tylko miej usterkowe: Renault Kangoo, Fiat Stilo, Renault Laguna II, Peugeot 307, Fiat Punto, Renault Megane i Alfa Romeo 147.

Wśród pojazdów w wieku od 8 do 9 lat za najbardziej usterkowe auto uznano Mercedesa ML (średni przebieg 139 tys. km). Oprócz niego, na "podium wstydu" znalazły się też - po raz kolejny - Fiat Stilo (średni przebieg 112 tys. km) i Chrysler PT Cruiser (średni przebieg 113 tys. km). W przypadku tych trzech pojazdów liczba pojazdów z usterkami przekraczała 40 proc. Niewiele lepiej wypadły sklasyfikowane w ostatniej dziesiątce: Renault Laguna II, Alfa Romeo 156, Alfa Romeo 147, Ford Galaxy, Volkswagen Sharan, Chevrolet Matiz i Renault Kangoo.

Informacja prasowa (moto)

Klientów w Polsce najbardziej interesuje zapewne ostatnia grupa obejmująca pojazdy w wieku od 10 do 11 lat (średni wiek samochodu osobowego w naszym kraju to około 12 lat). Do jakich pojazdów - przynajmniej wg niemieckiego raportu - podchodzić powinniśmy z dużą rezerwą?

"Parszywą" dziesiątkę rozpoczyna Alfa Romeo 147 (średni przebieg 122 tys. km). W czasie przeglądu usterki wykryto w 41,9 proc. tych pojazdów. Za Alfą uplasowało się Renault Kangoo (średni przebieg 136 tys. km) - problemy z przeglądem miało 42,1 proc. tych aut. Dalej sklasyfikowano kolejne Renault - Lagunę (średni przebieg 131 tys. km). Usterki wykryto w 42,2 proc. sprawdzonych egzemplarzy.

Informacja prasowa (moto)

Kolejne miejsce przypadło następnej Alfie Romeo - modelowi 156 (średni przebieg 145 tys. km), której usterkowość oceniono na 42,5 proc. Za włoskim autem, co dla niektórych może być pewnym zaskoczeniem, znalazło się Mini (średni przebieg 107 tys. km). Wśród produkowanych przez BMW aut aż 42,6 proc. miało problemy z zaliczeniem przeglądu.

Informacja prasowa (moto)

W niechlubnej dziesiątce znalazł się też niemiecki Volkswagen Sharan (średni przebieg 165 tys. km). W 42,9 proc. egzemplarzy diagności stwierdzili niepokojące usterki. Zaraz za nim uplasował się Ford KA (średni przebieg zaledwie 59 tys. km). Aż 43,3 proc. skontrolowanych samochodów wykazywało usterki.

Informacja prasowa (moto)

W ostatniej trójce znalazły się: Fiat Stilo (średni przebieg 115 tys. km), Ford Galaxy (średni przebieg 161 tys. km) i Chrysler PT Cruiser (średni przebieg 121 tys. km). Usterkowość włoskiego auta oceniono na 43,8 proc. W przypadku Forda było to już 44,2 proc, a Chryslera aż 45,1 proc. Warto dodać, że w tej grupie wiekowej średni udział samochodów z usterkami w badaniu technicznym to 33,3 proc.