Tajemniczy przycisk AF w radiu samochodowym. Przyda się w dalszej podróży

Wiele przycisków dotyczących funkcji radia samochodowego ma tajemnicze skróty, które zniechęcają kierowców do ich używania. Tymczasem pod wieloma z nich kryją się takie, które mogą znacznie zwiększyć komfort korzystania z samochodowego radioodbiornika. Należy do nich z pewnością przycisk AF, czyli skrót od Alternative Frequency (Alternatywne Częstotliwości).

Jaką funkcję kryje przycisk ze skrótem AF?
Jaką funkcję kryje przycisk ze skrótem AF?123RF/PICSEL

Aby korzystać z funkcji AF, o której za chwilę, trzeba upewnić się, że dana stacja radiowa nadaje w standardzie RDS. Co to takiego? RDS (Radio Data System) to system stosowany w radiu FM, który umożliwia przesyłanie dodatkowych informacji wraz z sygnałem radiowym. Dzięki RDS radio może odbierać nie tylko dźwięk, ale również dane tekstowe, takie jak nazwa stacji, tytuł odtwarzanej piosenki, informacje o programie czy komunikaty drogowe. Z uwzględnieniem RDS nadaje większość dużych, ogólnokrajowych stacji radiowych i właśnie w ich przypadku można skorzystać z przycisku AF, by w trakcie dalszych podróży nie mieć problemu z ich odbiorem.

Na czym polega AF w radiu?

To nic innego, jak funkcja, która automatycznie wyszukuje najsilniejszy sygnał danej stacji radiowej. Wiadomo, że każda stacja, nawet o zasięgu ogólnokrajowym, nadaje swoje programy na różnych częstotliwościach, w zależności od regionu. Dzięki przyciskowi AF system będzie śledził sygnał i odbierał ten z najbliższego nadajnika poprawiając w ten sposób jakość odbioru. Radio automatycznie zmieni częstotliwość stacji na taką, która ma lepszy odbiór, nie przerywając odtwarzania audycji. Kierowca nie będzie też musiał ręcznie szukać danej częstotliwości. To funkcja szczególnie przydatna dla tych, którzy przyzwyczajeni są do słuchania jednej stacji.

Czasem funkcja AF może zadziałać z opóźnieniem, szczególnie jeśli wybierzemy stację, której dawno nie słuchaliśmy. Wtedy system będzie potrzebował chwili, żeby zaktualizować listę stacji. Aby poznać, jak działa funkcja AF w radiu danego samochodu należy sięgnąć do instrukcji. Zwykle w starszych modelach trzeba ją włączyć oddzielnym przyciskiem, z kolei w nowszych pojazdach z bardziej rozwiniętymi systemami multimedialnymi może być ona włączona domyślnie.

Jeździmy e-fasiągiem z Innovation AG. Duże szanse na produkcjęINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas