Stracisz prawo jazdy bez wsiadania do auta. Jest taki przepis
Czy można stracić prawo jazdy nie łamiąc przepisu drogowego? Okazuje się, że tak. Chodzi o sytuację, w której posiadacz prawa jazdy uchyla się od płacenia alimentów.
Przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, jazda po pijanemu, przekroczenie limitu punktów - to przykładowe i powszechnie znane sytuacje, w których można stracić prawo jazdy. Okazuje się jednak, że prawko można stracić także nie wsiadając za kierownicę. Do listy powyżej należy też dopisać uchylanie się od płacenia alimentów.
Utrata prawa jazdy za alimenty
W Polsce niepłacenie alimentów może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, w tym z zatrzymaniem prawa jazdy. Ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów daje wierzycielowi alimentacyjnemu możliwość wystąpienia do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.
Warunki zatrzymania prawa jazdy za niepłacenie alimentów:
- Alimenty musiały być ustalone odpowiednim wyrokiem sądu lub np. w ramach ugody
- Egzekucja alimentów okazała się bezskuteczna - w przeciągu dwóch miesięcy nie udało się odzyskać pełnej kwoty alimentów
- Dłużnik alimentacyjny przez okres sześciu miesięcy zalega co najmniej z kwotą wyższą niż połowa ustalonej kwoty. Jeśli przynajmniej raz w ciągu tego okresu zapłacić więcej niż 50%, przepis o utracie prawa jazdy nie obowiązuje
Aby dłużnika pozbawić prawa jazdy, odpowiedni wniosek musi złożyć do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta osoba, która alimentów nie dostaje. W pewnych sytuacjach procedura jest rozpoczynana automatycznie: gdy osoba uprawniona otrzymuje wsparcie z funduszu alimentacyjnego, lub gdy jest pod pieczą zastępczą.
Warto przypomnieć, że utrata prawa jazdy za niepłacenie alimentów może być najmniej bolesną konsekwencją. Uchylanie się od tego obowiązku, zgodnie z art. 209 Kodeksu karnego, jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, a także ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do dwóch lat (jeśli narażamy inną osobę na to, by jej podstawowe potrzeby życiowe nie zostały zaspokojone).
Procedura zatrzymania prawa jazdy:
- Wierzyciel alimentacyjny składa wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.
- Prokuratura bada sprawę i jeśli stwierdzi, że są spełnione przesłanki do zatrzymania prawa jazdy, kieruje wniosek do sądu rejonowego.
- Sąd Rejonowy wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.
- Postanowienie sądu rejonowego jest przekazywane do starosty, który zatrzymuje prawo jazdy dłużnika alimentacyjnego.
Dłużnik alimentacyjny ma prawo do odwołania się od postanowienia sądu rejonowego do sądu okręgowego. Zatrzymanie prawa jazdy jest środkiem tymczasowym. Dłużnik alimentacyjny może odzyskać prawo jazdy, jeśli zapłaci zaległe alimenty w całości lub jeśli np. zarejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub podejmie inną formę aktywizacji zawodowej.
Inne możliwe sposoby na odzyskanie prawa jazdy to dokończenie wywiadu alimentacyjnego lub złożenie oświadczenia majątkowego (jeśli wcześniej ktoś się od tych obowiązków uchylał). Należy też pamiętać, że zatrzymanie prawa jazdy nie zwalnia dłużnika alimentacyjnego z obowiązku płacenia alimentów. Samo prawo jazdy jest przywracane bez konieczności przystępowania do egzaminu.