Sprzedałeś auto? Sprawdź czy nie musisz zapłacić podatku

Sprzedając samochód warto pamiętać o obowiązkach spoczywających na właścicielu samochodu. Poza wyrejestrowaniem może się okazać, że trzeba zapłacić podatek od sprzedaży samochodu. Sprawdzamy, ile wynosi i na jakich zasadach trzeba go opłacić.

article cover
Bartlomiej MagierowskiEast News

Sprzedaż samochodu - jaki podatek trzeba zapłacić?

Sprzedaż samochodu jest traktowana przez Urząd Skarbowy jako dodatkowe źródło dochodu. Dlatego powinna być uwzględniona w rocznym zeznaniu podatkowym. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży należy uwzględnić na druku PIT.

Wysokość daniny na rzecz Skarbu Państwa jest uzależniona od wysokości dochodów - może to być 17 proc. lub 32 proc. różnicy pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy dotychczasowy właściciel zarobił na takim samochodzie.

W przeciwnym razie stratę można odliczyć od podstawy opodatkowania. Jest na to 5 lat. Jednak zawsze taka transakcja powinna się znaleźć w zeznaniu podatkowym.

Sprzedaż samochodu - kiedy obowiązuje podatek?

Sprzedawca samochodu rozliczający się na podstawie PIT musi zapłacić należność wtedy, kiedy zbył samochód w terminie 6 miesięcy od jego nabycia, licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym samochód został nabyty pierwotnie. Podatek od sprzedaży samochodu dotyczy wyłącznie sprzedającego.

Sprzedaż samochodu - co grozi za nieopłacenie podatku?

Warto pamiętać o zapłaceniu podatku, ponieważ kary nakładane przez Urząd Skarbowy mogą być dotkliwe dla kieszeni. Na początek Urząd Skarbowy skontaktuje się z podatnikiem w celu złożenia wyjaśnienia. Najlepiej skorzystać wtedy z tzw. czynnego żalu, który oznacza przyznanie się do winy i złożenie pisemnego wyjaśnienia, dlaczego podatek nie został zapłacony. Na koniec trzeba się zobowiązać do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami.

Jeśli czynny żal zostanie zaakceptowany, naczelnik Urzędu Skarbowego poinformuje o tym w odpowiednim piśmie. Jeśli urzędnik uzna, że celowo uniknięto zapłaty podatku, grozi za to grzywna w wysokości od 280 zł do 56 tys. zł.

Kwoty grzywny są powiązane z wysokością aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia w kraju. Grzywna nie może być niższa niż 1/10 tej kwoty, a górna granica to dwudziestokrotność najniższego wynagrodzenia.

Jakie podatki musi zapłacić nabywca samochodu?

Nabywca samochodu płaci zupełnie inną należność. To podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Wynosi 2 proc. wartości rynkowej zakupionego pojazdu. Warto pamiętać o konieczności uiszczenia tego podatku, zanim upomni się o niego Urząd Skarbowy.

***

Moto Flesz - odcinek 65. O otwarciu tunelu na Zakopiance i elektrycznym Fordzie F-150INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas