Ściągnij aplikację, z której korzysta policja. Wiele ułatwia

Policjanci drogówki podczas kontroli muszą wykazać się nie tylko znajomością przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale i skomplikowanego taryfikatora mandatów i kodeksu wykroczeń. Ułatwieniem może być dla nich specjalna aplikacja, która ułatwia rozmowę z kierowcami. Co zaskakujące, rozwiązanie to jest dostępne dla każdego.

Policjanci mają aplikację, która ułatwia im nakładanie mandatów
Policjanci mają aplikację, która ułatwia im nakładanie mandatów123RF/PICSEL

W erze rosnącego wykorzystania technologii, funkcjonariusze policji nie pozostają w tyle, wykorzystując nowoczesny sprzęt tak jak lasery do mierzenia prędkości, drony i kamery w dyskretnie umieszczonych pojazdach bez oznaczeń. Wyposażenie radiowozów w specjalistyczne terminale umożliwia weryfikację danych pojazdów i ich właścicieli, co wyklucza konieczność noszenia przez kierowców dokumentów. Policjanci korzystają również z mobilnej pomocy dydaktycznej w postaci aplikacji na telefon, zawierającej wszystkie przepisy kodeksu drogowego, a także taryfikator mandatów oraz inne informacje przydatne w pracy policjanta. Aplikacja ta nazywa się TaPo24 i zostałą stworzona przez dwóch doświadczonych policjantów: st. sierż. Jakuba Drzymały i sierż. szt. Damiana Wieszołka. Obaj mają wieloletnie doświadczenie w pracy policji drogowej, pierwszy pracując w drogówce w Siemianowicach Śląskich i Tarnowskich Górach, a drugi patrolując autostrady z ramienia Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach.

Broń policji dostępna dla każdego kierowcy - aplikacja TaPo24

Skrót TaPo24 można rozwinąć jako taryfikator policyjny dostępny przez całą dobę. Aplikacja została stworzona na smartfony pracujące w systemie Android, ale jej twórcy podpowiadają, jak skorzystać z niej również na smartfonach z systemem operacyjnym iOS.

Prywatnie interesuję się elektroniką i programowaniem, postanowiłem zaprojektować narzędzie, które usystematyzuje informacje i będzie dostępne wszędzie tam, gdzie policjant mógłby ich potrzebować.
st. sierż. Jakub Drzymała w rozmowie z Gazetą Policyjną

Aplikacja TaPo24, dostępna bezpłatnie w Google Play, została zaprojektowana, by wspierać policjantów, lecz jest otwarta dla wszystkich użytkowników. Użytkownicy mogą z łatwością odnaleźć w niej wszelkie informacje związane z przepisami drogowymi oraz bieżące wytyczne dotyczące mandatów. Mimo że nie wyróżnia się wyglądem, użytkownicy cenią ją za funkcjonalność i łatwość obsługi. Aplikacja cieszy się popularnością - pobrało ją już ponad 100 tysięcy osób, przyznając jej ocenę 4,2 na 5 możliwych gwiazdek.

Taryfikator i przepisy dla kierowców w telefonie

Co wygodne, aplikacja nie wymaga od użytkownika wertowania całego kodeksu w poszukiwaniu konkretnego artykułu - wystarczy wpisać w wyszukiwarce interesujące nas zagadnienie, a program podsunie odpowiedni przepis. Na liście dostępnych zagadnień mamy m.in.:

  • znaki drogowe,
  • kwalifikację zdarzenia,
  • kontrolę trzeźwości,
  • kontrolę stanu technicznego pojazdu,
  • zatrzymywanie dokumentów.
  • wysokość mandatów za wykroczenia
  • przepisy ruchu drogowego

Aplikacja jest regularnie aktualizowana - ma dostęp do wszystkich aktualnych przepisów i ustaw i rozporządzeń takich jak: Prawo o ruchu drogowym, Ustawa o transporcie drogowym czy Ustawa o kierujących pojazdami  i innych.

Na dodatek zawiera też sporo przydatnych linków umieszczonych w sekcji "pomocne", dzięki którym szybko możemy przenieść się na strony serwisu gov.pl by sprawdzić historię pojazdu lub zweryfikować aktualność ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zależy nam, by policjant używający aplikacji nie musiał wyłączać wyskakujących okienek reklamowych, dlatego w aplikacji nie ma reklam. Pracujemy nad TaPo24 i w portalach społecznościowych pro bono.
Damian Wieszołek

Mimo że aplikacja TaPo24 była projektowana z myślą o wsparciu policji drogowej i innych służb podległych MSWiA, może ją zainstalować każdy, by samodzielnie rozwiać swoje wątpliwości co do obowiązujących przepisów. Albo wejść w konkretną rozmowę z kontrolującym funkcjonariuszem opierając się na przepisach, a nie domysłach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas