Rusza sezon karawaningowy. Nie popełnij podstawowych błędów
Z roku na rok karawaning staje się w Polsce coraz bardziej popularny, a kampery zyskują miano jednego z ulubionych środków transportu na wakacje. Zanim jednak ruszymy w drogę na długo wyczekiwany urlop, warto pamiętać, że choć kamper daje sporo swobody i komfortu, to jest pojazdem o specyficznych ograniczeniach – i nie wszystko można w nim robić.

Spis treści:
Nie ma wątpliwości, że podróżowanie kamperem to doskonały pomysł na wakacyjny wyjazd, o czym świadczy coraz bogatsza oferta wynajmu tego typu pojazdów. Swoboda przemieszczania się, niezależność od bazy noclegowej oraz możliwość zatrzymania się niemal wszędzie czynią z kampera wyjątkowo kuszącą opcję.
Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu pojazdy rządzą się swoimi prawami - mimo szerokich możliwości, obowiązują w nich pewne ograniczenia. Chodzi nie tylko o potencjalne kary, ale przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa podczas podróży.
W trakcie jazdy kamperem korzystaj wyłącznie z części podróżnej
Wielu użytkowników kamperów czerpie inspirację z amerykańskich filmów, w których rodziny beztrosko przemierzają rozległe stany, korzystając podczas jazdy z pełni wyposażonej części mieszkalnej - grając w karty, używając toalety czy przygotowując posiłki. Tymczasem w polskich realiach takie zachowania są nie tylko niezgodne z przepisami, ale również stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Nawet z pozoru niewinna drzemka podczas jazdy może w przypadku wypadku lub gwałtownego hamowania skończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet stanowić zagrożenie dla życia. Część mieszkalna kampera pełna jest elementów, które przy zderzeniu stają się szczególnie niebezpieczne - wystające kanty, szafki czy sprzęty.
Osoba leżąca na łóżku bez zapiętych pasów nie ma żadnej ochrony i w razie nagłego zatrzymania może zostać przemieszczona po wnętrzu pojazdu z dużą siłą.

Podczas podróży kamperem należy mieć na uwadze, że w trakcie jazdy dozwolone jest wyłącznie przebywanie w części podróżnej przeznaczonej dla pasażerów - na siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, które obowiązkowo należy zapiąć. Przemieszczanie się po części mieszkalnej w trakcie jazdy jest surowo zabronione i niezgodne z przepisami. W myśl Artykułu 39 ustęp 1:
Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.
Oznacza to, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie kampera mają obowiązek podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, zajmując miejsca wyznaczone do przewozu osób. Warto również pamiętać, że mimo przestronności wnętrza, kampery zazwyczaj przystosowane są do przewozu maksymalnie 4-5 osób - i tylko tyle powinno nimi podróżować zgodnie z przepisami.
Pamiętaj o zabezpieczeniu luźno leżących przedmiotów
Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu wszelkich luźno leżących przedmiotów, które używaliśmy podczas postoju, takich jak talerze, sztućce, składany stolik czy inne rzeczy. Mogą one stanowić poważne zagrożenie w trakcie jazdy. Wszystkie tego typu przedmioty należy przechowywać w zamkniętych szafkach i schowkach części mieszkalnej kampera lub w specjalnym bagażniku pojazdu.
Kamper nie jest tak bezpieczny, jak zwykła osobówka
Jednocześnie niektóre kampery, zwłaszcza starsze modele, oferują stosunkowo niski poziom bezpieczeństwa w razie wypadków drogowych.
Oficjalne testy przeprowadzone przez Szwedów kilka lat temu pokazały, że zarówno kampery z zewnętrzną zabudową, jak i te, w których zabudowa jest integralną częścią karoserii, nie przeszły pomyślnie testów przeprowadzonych zgodnie ze standardami EuroNCAP.
Niska jakość bezpieczeństwa kamperów wynika głównie z ich dużej masy oraz obecności licznych elementów, które w razie wypadku mogą zwiększyć ryzyko. Co więcej, zabudowy kamperów nie są zazwyczaj projektowane z myślą o maksymalnym poziomie ochrony.
W ich konstrukcji często wykorzystuje się materiały takie jak tworzywa sztuczne, drewno czy sklejka, które podczas kolizji mogą ulec zniekształceniu, podobnie jak kartonowe pudełka, co skutkuje przemieszczaniem się elementów wnętrza pojazdu.