Orkan Otto nad Polską. Jak zachować się gdy dopadnie nas w samochodzie?
Każdy silny wiatr jest potencjalnie niebezpieczny, kiedy podróżujemy samochodem. Może spowodować on kilka rodzajów zagrożeń, dlatego dobrze zawczasu dowiedzieć się, jak zachować się w takiej sytuacji. Taka wiedza może przydać się szczególnie teraz, kiedy nad Polskę nadciągnął orkan Otto.
Spis treści:
Orkan Otto nad Polską i trudne warunki drogowe
Gwałtowne zmiany pogody spowodowane orkanem Otto i związane z tym wichury na drodze, stwarzają niebezpieczne warunki dla kierowców. Silny podmuch wiatru jest w stanie zepchnąć auto z drogi. Wichury to także niebezpieczeństwo w postaci połamanych konarów i gałęzi drzew, które spadają zarówno na zaparkowane, jak i jadące samochody. Obecne gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak silne zachmurzenie, intensywne opady deszczu oraz śniegu, bardzo pogarszają też widoczność.
Aby być przygotowanym na gwałtowną zmianę warunków pogodowych, warto śledzić ostrzeżenia IMGW, choćby na Twitterze:
Jak zachować się podczas wichury na drodze?
Jeżeli wyruszasz w trasę podczas niebezpiecznej pogody, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu samochodu - apteczka, latarka, trójkąt ostrzegawczy, lina holownicza i saperka mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.
Co zrobić, gdy wichura zastała nas na drodze? Przede wszystkim należy znaleźć bezpieczne miejsce dla swojego samochodu. Idealnym rozwiązaniem byłoby zatrzymanie się na stacji paliwowej lub podziemnym parkingu. Wichura na drodze często zaskakuje kierowców będących w trasie i wtedy należy pamiętać, by nie zatrzymywać się w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Te mogą runąć na samochód i doprowadzić do tragedii.
Jeżeli wichura na drodze zmusza cię do zatrzymania, zjedź na parking lub przynajmniej na pobocze i włącz światła awaryjne. To bardzo ważne, ponieważ ograniczona widoczność podczas wichury powodującej zamiecie i zawieje śnieżne może doprowadzić do zderzenia z nadjeżdżającym z tyłu samochodem.
Jak jechać samochodem podczas wichury?
Podczas wichur, przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń, istnieje ogromne ryzyko zdmuchnięcia samochodu. W takich sytuacjach, gdy nie możemy się zatrzymać z powodu braku pobocza, należy zwolnić i mocno trzymać kierownicę samochodu. Dzięki temu podczas mocnego podmuchu wiatru łatwiej będzie utrzymać swój tor jazdy.
Podczas wichury na drodze należy zachować odpowiedni dystans od innych samochodów. To zminimalizuje ryzyko zderzenia. Gdy wieje bardzo silny wiatr, warto również odpowiednio ustawić koła samochodu do kierunku wiatru, co chociaż trochę pozwoli na zrównoważenie siły podmuchu.
Niebezpieczne wichury. Czego unikać?
Podczas jazdy w tak trudnych warunkach pogodowych warto pamiętać o jeszcze kilku zasadach. Wichury na drodze są szczególnie niebezpieczne na otwartych przestrzeniach, takich jak nieosłonięte odcinki dróg czy mosty. W takich miejscach warto się zastanowić, czy warto wyprzedzać wysokie samochody takie jak TIR-y czy autobusy. Podczas ich wyprzedzania kierowcy są narażeni na silniejsze działanie wiatru.
Na większe i nagłe podmuchy wiatru na drogach pojawiają się w momencie mijania wysokich budynków w terenie zabudowanym. Podobnie jest w przypadku wyjeżdżania z lasu, czy ogólnie każdej osłoniętej przestrzeni. W takich miejscach kierowcy powinni unikać szybkiej jazdy i ściągnąć nogę z gazu. Jeżeli wichury na drodze zmusiły cię do zatrzymania się poza pobocze, nie wyłączaj silnika. Pracujący silnik zapewnia prąd dla ogrzewania i gwarantuje widoczność bez konieczności otwierania szyb, a także pozwoli bez obaw zostawić włączone oświetlenie zewnętrzne samochodu.
***