Nowa funkcja Google Maps spowodowała zaskakujące oszczędności dla kierowców
Nowa funkcja Google Maps wprowadzająca możliwość wyboru trasy ekologicznej pomogła kierowcom zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i przyczyniła się do zmniejszenia zanieczyszczenia atmosfery, zmniejszając emisję o ponad milion ton CO2.
Spis treści:
Pod koniec 2021 roku Google wprowadziło nową funkcję do swojej aplikacji nawigacyjnej Google Maps. Chodzi o tzw. Eco Routing, czyli wybór trasy ekologicznej. Początkowo była dostępna tylko w USA, ale z czasem objęła też inne kraje, w tym aż 40 europejskich państw. Od wprowadzenia pomogła wyraźnie zmniejszyć emisję CO2.
Google chwali się sukcesem
Z raportu Google wynika, że od wprowadzenia nowej funkcji w Google Maps w 2021 roku do atmosfery szacunkowo trafiło aż o 1,2 miliona ton CO2 mniej. Według wyliczeń przekłada się to na usunięcie z dróg 250 000 samochodów z silnikiem spalinowym rocznie. Jak się okazuje kierowcy chętnie wybierają tzw. "zieloną trasę" zamiast najkrótszej lub najszybszej jeśli różnią się między sobą co przynosi wymierne efekty w postaci zmniejszonej ilości CO2 trafiającej do atmosfery.
Funkcja Eco Routing ma spore możliwości
Funkcja wyboru "zielonej trasy" nie tylko podaje optymalną pod względem ekologicznym drogę, ale jeśli użytkownik dodatkowo określi jakim porusza się samochodem (benzyna, diesel, elektryk, czy hybryda), potrafi jeszcze bardziej ją zoptymalizować i dopasować drogę do konkretnego rodzaju pojazdu - na przykład biorąc pod uwagę, że diesle są bardziej wydajne i oszczędne przy prędkościach autostradowych, a hybrydy są najbardziej ekologiczne przy jeździe z niskimi prędkościami. Poza tym funkcja ma zapewniać dodatkowe informacje pojazdom elektrycznym takie jak pobliskie stacje ładowania (ich lokalizacja, moc i dostępność ładowarek).
Mniejsza emisja to również mniejsze zużycie paliwa
Wybór trasy ekologicznej oznacza nie tylko mniejszą emisję CO2 do atmosfery, ale ró1)nież mniejsze zużycie paliwa, co przekłada się na wymierne oszczędności w skali całego roku również dla kierowców. Google nie posiada jednak konkretnych danych na temat zużycia paliwa samochodów korzystających z Maps, a jedynie szacunkowo wylicza oszczędności na trasie. Dla przykładu na fotografii poniżej wyliczyło około 6% niższe zużycie paliwa.
Trzeba jednak przyznać, że funkcja nie zawsze działa optymalnie - trasa z Wrocławia do Warszawy wybrana przez Google Maps to zarówno najszybsza, najkrótsza jak i najbardziej ekologiczna, więc na jakiej podstawie wylicza oszczędności na poziomie 6%? Niemniej jednak jeśli trasa jest nieco bardziej skomplikowana lub do celu prowadzi więcej niż jedna droga, oszczędności wskazane przez Google mogą być słuszne i warte rozważenia nie tylko z punktu widzenia ekologicznego, ale także ekonomicznego.
Google nie takie ekologiczne, ale się stara
Choć jak wynika z raportu środowiskowego Google, ilość "zaoszczędzonego" CO2 dzięki nowej funkcji jest wielka, to pokrywa zaledwie nieco ponad 10% zanieczyszczenia, które rocznie produkuje sama spółka Google. Ślad węglowy tworzony przez Google w 2018 wynosił około 13,6 miliona ton rocznie i choć gigant zapowiedział obcięcie tego poziomu o połowę do 2030 roku idzie im to bardzo powoli - w 2022 roczny ślad węglowy, czyli emisja dwutlenku węgla do atmosfery powodowana prze Google wyniosła 10,18 miliona ton.
Funkcja Eco Routing dostępna w Polsce
Choć wielu kierowców nawet tego nie zauważyło, funkcja Eco Routing jest dostępna również w Polsce. Informacja o mniejszym zużyciu pojawia się zaraz pod propozycją trasy, opisując także o ile mniejsze jest też zużycie paliwa, a co za tym idzie emisji CO2.