Nawet 70 proc. drożej za austriacką winietę. Gdzie kupić ją najtaniej?
Ci, którzy chcą się wybrać do Austrii mogą zostać niemile zaskoczeni, gdy zdecydują się na zakup cyfrowej winiety przez internet. Jak informuje austriacki klub motoryzacyjny ÖAMTC, w sieci pojawiło się wiele nieoficjalnych portali, które oferują winiety ze znacznymi dopłatami, sięgającymi nawet 70 proc. regularnej ceny.

Spis treści:
W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba skarg dotyczących internetowych platform sprzedających cyfrowe winiety. Serwisy te pod pozorem pobierania opłat za usługi dodatkowe windują ceny, czasem nawet niemal dwukrotnie przekraczając oficjalne stawki.
Marketingowym chwytem stosowanym przez te portale jest obietnica natychmiastowej aktywacji winiety. Tymczasem jest to standardowa opcja dostępna także w oficjalnych punktach sprzedaży - zarówno jednodniowe, jak i dziesięciodniowe zezwolenia mogą być aktywowane bez 18-dniowego okresu oczekiwania, który dotyczy tylko winiet długoterminowych.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego nieoficjalne portale są tak dobrze widoczne w wynikach wyszukiwania. Odpowiedź jest prosta - firmy te inwestują w płatne reklamy Google, dzięki czemu ich oferty pojawiają się na samej górze wyników. Warto więc zawsze sprawdzać, czy trafiamy na autoryzowaną stronę sprzedawcy.

Gdzie kupić winietę do Austrii?
Aby uniknąć niepotrzebnych dopłat, najlepiej korzystać z oficjalnych punktów sprzedaży. Należą do nich strona internetowa austriackiej spółki zarządzającej autostradami Asfinag, punkty ÖAMTC czy serwisów takich jak Autopay.
Zgodnie z cennikiem na rok 2025, roczna winieta dla samochodu osobowego kosztuje 103,80 euro. Opcja dwumiesięczna to wydatek 31,10 euro, dziesięciodniowa - 12,40 euro, a jednodniowa - 9,30 euro.
Winiety w Austrii - gdzie umieścić?
Austria wprowadziła system winiet w 1997 roku jako sposób finansowania infrastruktury drogowej. Obecnie kierowcy mają do wyboru dwa warianty: tradycyjną naklejkę w kolorze morskiej zieleni, którą umieszcza się na przedniej szybie pojazdu, lub wersję elektroniczną przypisaną do tablicy rejestracyjnej.
Które autostrady w Austrii są darmowe?
Nie wszystkie odcinki autostrad w Austrii są objęte systemem winietowym. Bez opłaty można korzystać z kilku fragmentów, głównie przy granicach państwa. Należą do nich:
- Część autostrady A1 od granicy przy Walserberg do zjazdu Salzburg Północ
- Fragment A12 od przejścia granicznego w Kufstein do węzła Kufstein Południe
- Odcinek A14 od granicy w Hörbranz do zjazdu Hohenems
- Autostrada A26 w regionie Linz, która dopiero w przyszłości zostanie włączona do systemu opłat
Ile wynosi mandat za brak winiety w Austrii?
Austriackie służby drogowe dysponują zaawansowanym systemem kontroli. Na drogach pracuje około stu kontrolerów, a dodatkowo rozmieszczonych jest około dwudziestu mobilnych kamer, które regularnie zmieniają lokalizację.
System rejestruje wyłącznie pojazdy bez ważnej winiety - zarówno tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapisane dane służą jedynie jako dowód naruszenia przepisów i do obsługi procesu nakładania kar.
Za jazdę bez opłaconej winiety kierowca samochodu osobowego może zostać ukarany grzywną w wysokości 120 euro, a motocyklista - 65 euro. W przypadku niezapłacenia kary na miejscu lub odrzucenia odwołania, kwota może wzrosnąć nawet do 3 tys, euro.
Planując podróż przez Austrię, warto więc zadbać o zakup winiety z wyprzedzeniem, wybierając sprawdzone, oficjalne kanały sprzedaży. Dzięki temu unikniemy zarówno zbędnych dopłat, jak i ryzyka otrzymania wysokiego mandatu.