Na ratunek kierowcom
Zobacz, jakiego sprzętu używają załogi karetek pogotowia ratunkowego udzielające pomocy kierowcom poszkodowanym w wypadkach drogowych.
Osiem do piętnastu minut - tyle średnio, według przepisów, powinno upłynąć od zgłoszenia wypadku do chwili pojawienia się na miejscu samochodu pogotowia ratunkowego. W zależności od dostępności załogi, dyspozytor może wysłać zespół wyjazdowy podstawowy (oznaczony literą "P") lub specjalistyczny ("S"). W skład pierwszego wchodzi trzech ratowników medycznych (w tym jeden będący kierowcą), a drugiego - dwóch ratowników (jeden w roli kierowcy) oraz lekarz. Nieco inaczej wygląda wyposażenie samochodów, ale różnice sprowadzają się głównie do zaopatrzenia w lekarstwa. Urządzenia służące do ratowania zdrowia i życia są praktycznie te same.
Zadaniem załogi karetki jest udzielanie pomocy, w tym mającej na celu bezpośrednie ratowanie życia. "Chodzi o utrzymanie funkcji życiowych i zabezpieczenie np. złamań. Następnie transportujemy poszkodowanych do szpitala" - mówi Marcin Najbauer, ratownik z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie. W tym celu ratownicy i lekarz posługują się m.in. specjalistycznymi sprzętem, takim jak przenośny defibrylator, resuscytator (samorozprężalny worek, za pomocą którego można prowadzić wentylowanie) czy ssaki do oczyszczania jamy ustnej i gardła.
Do przenoszenia rannych służą deska ortopedyczna, pozwalająca na płaskie ułożenie poszkodowanego oraz nosze podbierakowe. Poszkodowanego z urazem kręgosłupa unieruchamia się w materacu próżniowym, uniemożliwiającym wykonywanie ruchów i przemieszczanie się ciała.
Z kolei w ramach prowadzenia akcji ratunkowej w karetce, w trakcie przewożenia rannego do szpitala, używana jest m.in. pompa infuzyjna umożliwiająca ciągłe i precyzyjne podawanie lekarstw. Wykorzystywane są również maski tlenowe. "Oddzielnego zestawu, przewidzianego przepisami, używamy do ratowania dzieci. Nie tak dawno jeden z kolegów używał go podczas wypadku z udziałem 11-miesięcznego niemowlęcia" - wyjaśnia Marcin Najbauer.
MERCEDES SPRINTER
Silnik: turbodieselPojemność: 2998 cm3Moc: 180 KMZabudowa: typu karetka
Wyposażenie przewidziane dla zespołu wyjazdowego specjalistycznego "S"
1. RESPIRATOR
2. POMPA INFUZYJNA
3. SSAK
4. DEFIBRYLATOR
5. PANEL STERUJĄCY
6. TORBA OPATRUNKOWA
PLECAK RATUNKOWY
Od zewnątrz jest dostęp m.in. do krzesełka transportowego [1], materaca próżniowego [2],deski ortopedycznej [3] i noszy podbierakowych [4].
Tekst: Maciej Pobocha, zdjęcia: Paweł Tyszko
Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie.