Międzynarodowe prawo jazdy – kiedy warto lub trzeba je wyrobić

Podczas zdecydowanej większości zagranicznych podróży wystarczy nam krajowe prawo jazdy. W pewnych miejscach są jednak wyjątki.

międzynarodowe prawo jazdy
międzynarodowe prawo jazdyMotor

Międzynarodowe prawo jazdy w zasadzie nie jest... prawem jazdy. W gruncie rzeczy to odpis, urzędowe tłumaczenie naszego krajowego dokumentu na wybrane języki obce. Ma formę szarej, papierowej książeczki nieco większej od paszportu. Ważne jest jednak tylko w połączeniu z krajowym prawem jazdy - nie może zatem służyć jako jego niezależny zamiennik, którym w razie potrzeby będzie można wylegitymować się podczas kontroli drogowej w Polsce czy za granicą.

Międzynarodowy dokument nie jest wymagany przy każdej zagranicznej podróży. Krajowe prawo jazdy uprawnia do poruszania się po Unii Europejskiej i krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (m.in. Norwegii czy Lichtensteinie) czy Szwajcarii.

Natomiast międzynarodowe prawo jazdy powinno być honorowane we wszystkich krajach, które podpisały konwencje wiedeńską lub genewską - czyli nawet tak egzotycznych jak Wybrzeże Kości Słoniowej czy Tadżykistan.

Przepisy przepisami, ale w praktyce w większości krajów w zupełności wystarczy nasze prawo jazdy. Międzynarodowy dokument przyda się przede wszystkim w państwach nieposługujących się alfabetem łacińskim - np. w krajach arabskich, Tajlandii czy republikach byłego Związku Radzieckiego. W Stanach Zjednoczonych honorowane są zagraniczne prawa jazdy, ale zalecane jest posiadanie międzynarodowego dokumentu. Przyda się on także w wypożyczalniach. W regulaminach niektórych firm jest obowiązek jego przedstawienia.

MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY - DWA WZORY DOKUMENTU

Wyrabiając międzynarodowe prawo jazdy, należy zaznaczyć, który wzór dokumentu potrzebujemy: wg konwencji genewskiej czy wiedeńskiej. To o tyle ważne, że niektóre kraje są sygnatariuszami tylko jednej z nich. Np. podczas wyjazdu do Japonii potrzebny będzie dokument wg wzoru z konwencji genewskiej.

formularzMotor

Wymagania poszczególnych państw odnośnie prawa jazdy można sprawdzić na stronie polakzagranica.msz.gov.pl w zakładce "Informacje dla kierowców".

JAK WYROBIĆ MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

Jeśli wszystkie dane urzędowe kierowcy się zgadzają, wyrobienie dokumentu trwa do trzech dni.

  • Nie są wymagane żadne dodatkowe testy
  • W wydziale komunikacji należy złożyć wniosek ze zdjęciem (wymiary 3,5 na 4,5 cm)
  • Trzeba dołączyć kopię prawa jazdy i przedstawić do wglądu oryginał
  • Przy odbiorze wymaga się okazania dowodu osobistego
  • Opłata wynosi 35 zł

Tekst: Bartosz Zienkiewicz, zdjęcia: Paweł Tyszko; "Motor" 4/2018

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas