Masz w aucie ten przycisk? Dzięki niemu zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych
Nowoczesne samochody pełne są technologii, które w znaczącym stopniu pomagają kierowcom nie łamać przepisów. Przykładem może być tzw. ogranicznik prędkości, dzięki któremu można zaoszczędzić naprawdę spore sumy. Zwłaszcza obecnie, gdy mandat za przekraczanie prędkości może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Spis treści:
Ogranicznik prędkości. Co to takiego?
Ogranicznik prędkości, zwany również limiterem, to rozwiązanie dostępne w wielu nowych samochodach. Przy jego pomocy kierowca jest w stanie ustawić maksymalną prędkość z jaką będzie poruszał się pojazd. Najczęściej łączony jest on z tempomatem, a ustawia się go tymi samymi przyciskami.
Rozwiązanie umożliwia spokojniejszą jazdę autem, bez konieczności ciągłego, nerwowego zerkania na prędkościomierz. Kierowca korzystający z ogranicznika prędkości nie musi się także bać o to, że przez roztargnienie i mocniejsze wciśnięcie stopą pedału gazu, samochód przyspieszy. Niezależnie od tego, jak mocno wciśniemy pedał przyspieszania, pojazd nie zwiększy swojej prędkości, co tym samym uratuje nas od otrzymania ewentualnego mandatu.
Ogranicznik prędkości? Jak uruchomić?
Prędkość na ograniczniku możemy ustawić w zasadzie od momentu uruchomienia silnika. W tym celu powinniśmy poszukać na kierownicy odpowiedniego przycisku. Ten jest często oznaczony skrótem "LIM" lub piktogramem przedstawiającym prędkościomierz. Po wybraniu funkcji musimy ustawić interesującą nas prędkość. Najczęściej służy do tego przycisk "+" oraz "-". Całość aktywujemy klawiszem "SET".
Odpowiednie wskazania powinny wyświetlić się w polu cyfrowych zegarów. W przypadku rozwiązania analogowego, ustawiona wartość podświetli się bezpośrednio w obrębie "tarczy". Warto przy tym pamiętać, że w niektórych modelach limiter może być automatycznie dezaktywowany w sytuacji awaryjnej. W tym celu wystarczy gwałtownie wcisnąć pedał gazu lub hamulca w podłogę.
Ograniczenia prędkości w Polsce
Korzystając z okazji warto przypomnieć o ograniczeniach prędkości, jakie obowiązują w naszym kraju. Obecnie w Polsce możemy jechać:
- w terenie zabudowanym - 50 km/h
- na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych - 90 km/h,
- na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu - 100 km/h,
- na drogach ekspresowych jednojezdniowych - 100 km/h,
- na drogach ekspresowych dwujezdniowych - 120 km/h,
- na autostradach - 140 km/h.