Masz przycisk LIM w samochodzie? Może uchronić cię przed mandatem

Współczesne samochody są naszpikowane nowoczesną technologią, która poprawia bezpieczeństwo podczas jazdy, ale też pomaga kierowcom nie przekraczać przepisów ruchu drogowego. Jednym z przykładów może być aktywny tempomat współpracujący z radarem, utrzymujący odpowiedni dystans pomiędzy naszym samochodem a autem z przodu. Wsparciem dla kierowców, którzy lubią przekraczać przepisy może być też inna funkcja tempomatu, która od znacznie dłuższego czasu pojawia się w samochodach. Ta funkcja to swoisty legalny antyradar, pozwalający uniknąć wysokiego mandatu za prędkość.

Speed limiter, czyli ogranicznik prędkości pozwoli uniknąć niepotrzebnych mandatów za prędkość
Speed limiter, czyli ogranicznik prędkości pozwoli uniknąć niepotrzebnych mandatów za prędkość123RF/PICSEL

Ogranicznik prędkości. Co to takiego?

Chodzi oczywiście o dodatkową funkcję tempomatu, czyli ogranicznik prędkości, zwany też limiterem. To funkcja dostępna w większości samochodów wyposażonych w tradycyjny jak i aktywny tempomat.  Dzięki niemu możemy ustawić maksymalną prędkości z jakąporuszać się może nasz samochód, na przykład jeśli jadąc w terenie zabudowanym nie chcemy przekraczać dopuszczalnej prędkości, za pomocą limitera możemy ustawić 50 km/h, a samochód nie będzie rozpędzał się do prędkości wyższej niż maksymalna zadana. Limiter to funkcja połączona z tempomatem, a uruchamia się go jednym z przycisków do obsługi tempomatu.

To funkcja przydatna głównie dla osób roztargnionych, którym zdarza się nie kontrolować prędkości w terenie zabudowanym, czy też poza nim - zapobiega niekontrolowanym przekroczeniom prędkości. Przyda się również kierowcom, którzy zbliżają się do limitu punktów karnych, a nie chcą narazić się na utratę prawa jazdy. To rozwiązanie z którym warto się wtedy bliżej zaznajomić, a nawet zaprzyjaźnić.

Jak włączyć ogranicznik prędkości?

Zwykle przycisk włączający ogranicznik prędkości znajduje się w pobliżu panelu sterującego tempomatem - może być to na kierownicy, lub na manetce pod kierownicą, albo panelu składającym się z kilku przycisków w desce rozdzielczej. Może być oznaczony skrótem "LIM" lub piktogramem przedstawiającym prędkościomierz z malutkim kluczykiem. Najpierw należy włączyć tę funkcję, a później za pomocą przycisków "+" i "-" ustawić pożądany limit prędkości. Kiedy już ustawimy wybrany przez nas limit prędkości zatwierdzamy go przyciskiem SET. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, na desce rozdzielczej powinna pojawić się charakterystyczna ikona informująca o tym że system jest aktywny.

Należy pamiętać, że różne samochody korzystają z nieco odmiennych rozwiązań, więc obsługa tej funkcji może się nieco różnić. Warto zerknąć do instrukcji obsługi, lub wypróbować tę funkcję w dogodnych okolicznościach.

W różnych samochodach limiter jest inaczej oznaczony i może znajdować się w innym miejscu. Zwykle przy konsoli tempomatu.123RF/PICSEL

Limiter wyłączy się gdy gwałtownie przyspieszysz

Większość ograniczników prędkości instalowanych w nowych auta ma funkcję awaryjnego wyłączenia na wypadek gdyby zaszła nagła potrzeba przyspieszenia samochodem. Nie musisz więc obawiać się, że w sytuacji awaryjnej, gdy będziesz musiał wyprzedzić lub szybko ominąć jakiś inny pojazd, by uniknąć niebezpieczeństwa samochód nie zareaguje na wciśnięty gaz. Limiter pracuje w normalnym trybie jeśli pedał gazu przyciskamy miarowo i stopniowo, ale jeśli wciśniemy go mocno "do dechy", ogranicznik prędkości wyłączy się, dając nam możliwość przyspieszenia w razie nagłej potrzeby.

Ograniczenia prędkości w Polsce

Ogranicznik prędkości może w wielu sytuacjach uchronić nas przed mandatem - zwłaszcza w sytuacji gdy zdarza nam się zapomnieć i mocniej wcisnąć gaz na autostradzie lub w terenie zabudowanym. A mandaty za przekroczenia prędkości od 17 września 2022 roku są bardzo surowe - warto mieć to na uwadze i częściej korzystać z ogranicznika aby ich uniknąć. Oto ograniczenia prędkości, które obecnie obowiązują na polskich drogoach:

  • w terenie zabudowanym - 50 km/h
  • na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych - 90 km/h,
  • na drogach dwujezdniowych dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu - 100 km/h,
  • na drogach ekspresowych jednojezdniowych - 100 km/h,
  • na drogach ekspresowych dwujezdniowych - 120 km/h,
  • na autostradach - 140 km/h.
Dwóch nastolatków na przejściu. Kamera uchwyciła potrąceniePolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas