Kto może dostać zwrot za paliwo rolnicze w 2023 roku?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Sejm w maju 2023 roku przyjął nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy za paliwo. Rolnicy to jedyna grupa, która może skorzystać z tego rozwiązania. Od dzisiaj mogą już składać wnioski. Jakie dokumenty będą do tego potrzebne i do kiedy mają czas na ich złożenie?
Spis treści:
Kto może liczyć zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?
Każdy rolnik może liczyć na pokrycie części kosztów zakupu oleju napędowego, który wykorzystywany jest do produkcji rolnej.
Głównym warunkiem otrzymania dopłaty jest gromadzenie faktur VAT, które dokumentują zakup paliwa rolniczego lub ich kopii.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023. Ważne terminy
Obecnie rozpoczyna się drugi termin składania wniosków o zwrot akcyzy. Pierwszy obowiązywał od 1 do 28 lutego 2023. Drugi termin trwa od 1 do 31 sierpnia.
Podstawą do uzyskania dodatku są faktury VAT zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego do 31 lipca lub ich kopie.
Pomimo nowelizacji termin wypłat nie uległ zmianie. Zależy on od włodarzy gmin, którzy we wrześniu będą wydawać decyzje. Oznacza to, że rolnicy mogą spodziewać się wypłaty od 2 do 31 października 2023. Pieniądze można otrzymać za pomocą przelewu na rachunek bankowy podany we wniosku albo gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Limity
Ustawa wprowadza nie tylko wysokość stawek, ale także limit zużywanego oleju napędowego. Dotyczy on producentów świń, owiec, kóz i koni oraz producentów, którzy zakupują paliwo do produkcji, która zajmuje co najmniej 1 ha użytków rolnych.
Limit kwoty zwrotu podatku zostaje obliczony na podstawie czterokrotności stawki zwrotu podatku na litr oleju napędowego oraz średniej rocznej liczby świń, które posiada producent rolny w poprzednim roku.
Producentów owiec, kóz i koni obowiązuje 40-krotność stawki zwrotu podatku na litr oleju napędowego w 2023 roku oraz średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych owiec, kóz i koni w poprzedzającym roku.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Jakie stawki?
Ostatnia majowa nowelizacja ustawy o zwrocie podatku akcyzowego wprowadziła wyższą stawkę. Kwota została podwyższona do 1,46 zł. Natomiast kwota dodatkowej pomocy wynosi 0,54 zł/litr ON do zakupów ON, które zostały udokumentowane fakturami VAT lub ich kopiami. Musi być ona dodatkowo zatwierdzona przez Komisję Europejską. Zwrot obowiązuje zakupy w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023.
Oznacza to, że na łączny zwrot akcyzy o kwocie 2,00 zł/litr mogą liczyć osoby, które:
- nie wykorzystały limitu do zwrotu podatku w II terminie naboru wniosków posiadaczy użytków rolnych i bydła,
- jako producenci rolni, którzy w 2022 roku byli posiadaczami świń, kóz i koni posiadają dodatkowy limit.
Zobacz także: