Krótkoterminowe ubezpieczenie AC – na czym polega i czy w ogóle się opłaca?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają wykupienie polisy AC na krótki okres. Jednak taka oferta jest zwykle mniej atrakcyjna finansowo od klasycznej polisy rocznej. Sprawdzamy, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Zwykle oferta polisy AC na krótki okres jest mniej atrakcyjna finansowo od polisy rocznej.
Zwykle oferta polisy AC na krótki okres jest mniej atrakcyjna finansowo od polisy rocznej.materiały prasowe

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i chroni kierowcę przed skutkami kradzieży lub uszkodzenia jego samochodu. Mogą je spowodować osoby trzecie, a także zdarzenia losowe, do których doszło w wyniku działania żywiołów, aktu wandalizmu czy po prostu szkody parkingowej. Zakres ochrony zależy od szczegółów umowy ubezpieczenia i może być różny. Autocasco obowiązuje również za granicą.

Na takie ubezpieczenie zwykle decydują się właściciele stosunkowo młodych i drogich samochodowców. Jednak w pewnych sytuacjach ubezpieczenie AC przydałoby się również kierowcom, którzy nie potrzebują ubezpieczenia na cały rok, tylko określony okres - na przykład miesiąc, kiedy wyjeżdżają na wakacje.

Czy można wykupić ubezpieczenie AC na krótki okres?

Taka usługa jest możliwa. Firmy ubezpieczeniowe z zasady proponują AC na rok, ale wśród ofert bez większych problemów znajdziemy krótkoterminowe AC. Nie jest to nowy pomysł, którym firmy chcą przyciągnąć klientów.

W ofertach niektórych towarzystw pojawiały się nawet polisy, które można było wykupywać na godziny. Produkt nie cieszył się jednak zbyt dużą popularnością, dlatego został wycofany. Aktualnie możliwość wykupu AC na okres krótszy niż 12 miesięcy oferują takie towarzystwa ubezpieczeniowe jak Compensa i PZU.

Ubezpieczenie AC na krótki okres - czym się różni?

Krótkoterminowe ubezpieczenie AC nie różni się zakresem ochrony od pełnego ubezpieczenia zawieranego na cały rok. Największa różnica dotyczy ceny. Podobnie jak w przypadku innych usług wykupywanych na krótki termin - trzeba się spodziewać mniej korzystnej ceny.

W teorii można wykupić ubezpieczenie AC nawet na miesiąc, ale jego koszt będzie bardzo wysoki. Firmy naliczają sporą zwyżkę, jak w przypadku kierowców z niskim stażem, ponieważ powodują dużo wypadków. Nie uwzględnia się wtedy również zniżek całorocznych. Jeśli umowa jest zawarta na okres dłuższy niż półroczny, można od niej odstąpić w terminie 30 dni bez podawania przyczyny. Płacimy wtedy tylko za wykorzystany okres.

W przypadku niektórych firm należy się spodziewać pewnych wyłączeń. Może się okazać, że krótkoterminowe ubezpieczenie AC daje ochronę przed uszkodzeniami, ale przed kradzieżą samochodu już nie. Towarzystwo ubezpieczeniowe może się chronić w ten sposób przed potencjalnymi wyłudzeniami.

***

Moto Flesz - odcinek 71. O finansowaniu Izery i nowych modelach NioMarek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas