​Kierowcy wierzą, że tak znajdą idealne auto. Wreszcie jest sposób na handlarzy?

Osoby zainteresowane kupnem pojazdu często pytają o numer VIN. W sieci można znaleźć darmowe i płatne serwisy, które pozwolą uzyskać więcej informacji po podaniu numeru VIN. Sprawdzamy, jakie informacje można uzyskać.

Numer VIN pozwoli na wstępne sprawdzenie samochodu, ale nie jest lekarstwem na wszystko
Numer VIN pozwoli na wstępne sprawdzenie samochodu, ale nie jest lekarstwem na wszystkoINTERIA.PL

Uczciwy sprzedawca nie powinien mieć problemu z podawaniem numeru VIN pojazdu dla potencjalnego kupującego. Dzięki temu można uzyskać wiele dodatkowych informacji, które rozwieją wątpliwości podczas zakupu pojazdu. Taki numer można sprawdzić nie tylko w bazie producenta, ale również w CEPiK.

Numer VIN i historia samochodu - darmowa baza danych

Sprawdzenie informacji dotyczących pojazdu można rozpocząć od rządowej bazy dostępnej na stronie historiapojazdu.gov.pl. Oprócz samego numeru VIN będzie jeszcze potrzebna data pierwszej rejestracji. Na tej podstawie można wygenerować raport i uzyskać informacje na następujące tematy:

  • dane techniczne wpisane do dowodu rejestracyjnego,
  • aktualne badanie techniczne i data jego ważności,
  • ubezpieczenie OC oraz data jego ważności,
  • zadeklarowane przebiegi zapisane podczas kontroli technicznej lub drogowej,
  • informacje na temat obecności pojazdu w bazach samochodów skradzionych,
  • informacje na temat istotnych szkód.

Numer VIN i historia samochodu - płatne bazy danych

Posiadając numer VIN można zlecić wygenerowanie raportu płatnego przez różne serwisy, takie jak AutoBaza, AutoDNA czy CarVertical. Nie ma reguły na to, jak szczegółowy będzie taki raport. Często zdarza się, że wyższa cena nie przekłada się na większą ilość danych na temat samochodu.

Czasem warto skorzystać z takiej usługi podczas zakupu samochodu sprowadzonego z zagranicy. W takich raportach można znaleźć informacje o przeszłości samochodu. Mogą to być zdjęcia ze starych ogłoszeń, historia ubezpieczeniowa, dostęp do bazy serwisowej danej marki. W przypadku samochodów z USA i Kanady, które mają na koncie mniejsze lub poważniejsze uszkodzenia, dowiemy się więcej na temat ich zakresu.

Jednak często w takich bazach znajdują się błędne informacje. Dlatego warto je weryfikować korzystając z różnych źródeł. W niektórych krajach funkcjonują różne firmy prowadzące bazy samochodów.

W przypadku niektórych marek samochodów można sprawdzić historię serwisową samochodu sprowadzonego z zagranicy. Jednak często jest do tego wymagana obecność właściciela samochodu oraz wizyta w autoryzowanym serwisie.

***

Moto Flesz - odcinek 63. O przyszłości Izery i pierwszych cenach Jeepa z PolskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas