Kiedy lepiej nie prowadzić samochodu? Zakazane leki i badania
Tomasz Kromp
Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że po alkoholu w żadnym wypadku nie należy wsiadać za kółko. Okazuje się, że nie tylko napoje wyskokowe mogą znacząco wpływać na zdolności psychomotoryczne. Mowa tutaj również o pewnych lekach. Co więcej, jazda samochodem jest niewskazana także po wykonaniu pewnych badań lekarskich. O co konkretnie chodzi? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Po jakich badaniach nie można prowadzić samochodu?
Wykonanie niektórych badań lekarskich może negatywnie wpłynąć na zdolności psychomotoryczne kierowcy, a tym samym bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Właśnie dlatego, w niektórych sytuacjach zaleca się, by zostawić kluczyki w domu, a na zabieg diagnostyczny udać się z kimś bliskim, komunikacją miejską bądź taksówką. Po jakich konkretnie badaniach lepiej nie prowadzić samochodu? Mowa tutaj o:
- badaniu okulistycznym – w trakcie badania u okulisty nierzadko wykorzystuje się krople rozszerzające źrenice, które mogą na pewien czas pogorszyć wzrok, co utrudnia poruszanie się autem;
- zabiegu stomatologicznym – mowa tutaj o zabiegach, w których wykorzystano znieczulenie – tego rodzaju środki mogą zmniejszyć koncentrację u kierowców, a także wywoływać senność;
- rezonansie magnetycznym (MRI) bądź tomografii komputerowej (CT) – w przypadku tych badań, często podaje się środki kontrastowe, po których mogą wystąpić skutki uboczne takie jak zawroty głowy, pogorszenie koncentracji czy zwiększone zmęczenie.
Czy po gastroskopii lub kolonoskopii można prowadzić samochód? Okazuje się, że w większości przypadków nie ma tutaj przeciwwskazań. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zastosowano środki znieczulające bądź nasenne. Co więcej, niektóre osoby nawet bez owych środków mogą poczuć się gorzej po wspomnianych badaniach. W takim przypadku również zaleca się skorzystanie z alternatywnego transportu.
A czy po krzywej cukrowej można wsiąść za kółko? W niektórych przypadkach, po tego rodzaju badaniu, także mogą wystąpić pewne niepożądane objawy, które mogą być przyczyną trudności w prowadzeniu samochodu.
Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu?
Jazda po alkoholu to zdecydowanie zły pomysł. Okazuje się, że z prowadzenia pojazdu powinniśmy zrezygnować także po przyjęciu niektórych leków. Mowa tutaj między innymi o środkach, które są stosowane w leczeniu psychiatrycznym lub neurologicznym. Są to leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwlękowe, leki przeciwdepresyjne czy silne leki przeciwbólowe. Jeżeli często korzystamy z samochodu na co dzień i jednocześnie musimy przyjmować wspomniane leki, to wówczas warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.
W skład leków, po których lepiej nie wsiadać za kółko, wchodzą także niektóre środki na kaszel zawierające dekstrometorfan. Rzeczona substancja może powodować zaburzenia równowagi lub zwiększony niepokój. Warto również uważać na antybiotyki. Niektóre z nich mogą powodować pewne efekty uboczne. Dla przykładu – cyprofloksacyna może przyczynić się do osłabiania czasu reakcji. Szczegółowe informacje dotyczące ewentualnych skutków ubocznych są dostępne w ulotkach dołączonych do poszczególnych preparatów.