Karty na wszelki wypadek
Oprócz dokumentów wymaganych do jazdy samochodem warto mieć przy sobie też takie, które w razie wypadku lub nagłej choroby mogą uratować życie.
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód opłacenia OC - bez tych dokumentów żaden kierowca nie powinien ruszyć w drogę. W razie kontroli przydaje się też dowód osobisty. Ale gdy sytuacja stanie się poważniejsza - podczas podróży ulegnie się wypadkowi lub poważnie zachoruje - warto mieć przy sobie także inne dokumenty. Nie zajmują dużo miejsca (są wielkości karty kredytowej), a mogą w dużym stopniu pomóc w trakcie akcji ratowniczej czy leczeniu - także za granicą.
Karta I.C.E.
Skrót I.C.E. pochodzi od angielskich słów In Case of Emergency, co oznacza "w nagłym wypadku". Na karcie I.C.E. umieszcza się imiona, nazwiska i numery telefonów osób (maksymalnie trzech), z którymi można się skontaktować się w razie wypadku. Zapisane na karcie numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym na szybki kontakt z bliskimi ofiary wypadku. Pomaga to ustalić tożsamość poszkodowanego i stan jego zdrowia - choroby, przebyte urazy lub przyjmowane leki, które bierze. Osoby wskazane do kontaktu powinny umieć odpowiedzieć na tego typu pytania.
Jak ją wyrobić?
Karty I.C.E. dostępne są w oddziałach PCK w całym kraju oraz przez internetową stronę www.pck.pl. Każdy może ją wypełnić samodzielnie. Koszt karty wynosi 5 zł.
Karta EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala na korzystanie z opieki medycznej w placówkach powszechnych systemów ochrony zdrowia na terenie krajów UE i EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Lichtenstein). Prawo do jej otrzymania mają osoby ubezpieczone w NFZ.
Jak ją wyrobić?
Należy złożyć wniosek (osobiście, pocztą, mailem, faksem) w siedzibie wojewódzkiego oddziału NFZ. Formularz można pobrać ze strony www.ekuz.nfz.gov.pl. Karta wydawana jest bezpłatnie.
Karta z grupą krwi
W obecnych dokumentach (np. dowodach osobistych) nie ma miejsca na wpisywanie grupy krwi. Samodzielnie przygotowane zawieszki czy bransoletki z wypisaną grupą krwi dla ratowników nie są wiarygodne. Identyfikacyjna karta grupy krwi to dokument na którym polegać można bardziej. Oprócz informacji o grupie krwi zapisane są na niej dane osobowe posiadacza (w tym numer PESEL, dla uniknięcia pomyłek karta jest ważna tylko z innym dokumentem zawierającym ten numer) oraz dane osoby stwierdzającej poprawność wpisanej na karcie grupy krwi. W skrajnych sytuacjach, gdy o przeżyciu decydują pojedyncze minuty, posiadanie przy sobie karty może przyspieszyć podanie krwi.
Jak ją wyrobić?
Adresy wszystkich w Polsce jednostek uprawnionych do oznaczania grup krwi i jednocześnie wystawiających wyniki badań na "Identyfikacyjnych kartach grupy krwi" znajduje się na stronie www.krewkart.pl w zakładce placówki. Cena rzędu kilkudziesięciu złotych, zależy od laboratorium wykonującego badanie.
Karta dawcy
Gdy zdarzy się najgorsze i nie ma ratunku dla osoby poszkodowanej w wypadku, jest możliwość przeszczepienia niektórych narządów innym osobom. Co prawda w naszym kraju istnieje domniemanie zgody na przeszczep - osoby, które nie chcą, aby po ich śmierci pobierano narządy do przeszczepów muszą to zgłosić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, ewentualnie nosić przy sobie podpisane oświadczenie sprzeciwu lub złożyć je ustnie w obecności świadków. Lekarze jednak i tak zwykle pytają o zdanie członków rodzin. Podpisanie oświadczenia, a także poinformowanie o tym najbliższych zdejmuje z nich ciężar podejmowania decyzji a także pozwala na uszanowanie woli zmarłego
Jak ją wyrobić?
Wzór oświadczenia można pobrać z wielu stron internetowych (np. www.poltransplant.org.pl czy www.transplantacje.org), wydrukować i wypełnić. Oświadczenie o treści np. "Moją wolą jest, by w przypadku nagłej śmierci, moje narządy i tkanki zostały przekazane do transplantacji i ratowały życie innym. O mojej decyzji powiadomiłem moją rodzinę i bliskich i proszę ich o jej uszanowanie" można też napisać odręcznie i nosić w portfelu.
Tekst: Bartosz Zienkiewicz, zdjęcie: Andrzej Bieńkowski