Jak zamocować motocykl na lawecie do bezpiecznego transportu?
Awaria w trasie, wypadek, transport na tor, zimowa aura, a może brak uprawnień do kierowania? Jest wiele powodów transportowania motocykla na lawecie. Jak zamocować motocykl i czy może leżeć w transporcie? Oto sposoby na bezpieczne mocowanie motocykla.
Spis treści:
- Jak bezpiecznie transportować motocykl?
- Jak zamocować motocykl i czy może leżeć w transporcie?
- Jakie pasy będą najlepsze do mocowania motocykla?
- Gdzie mocować pasy przy transporcie motocykla?
- Czy mocować motocykl "na sztywno"?
- Czy motocykl może leżeć w transporcie?
- Czy motocykl w transporcie może stać na stopce?
Jak bezpiecznie transportować motocykl?
Motocykl można transportować na kilka sposobów. Niezależnie od wybranej metody kluczowe jest jednak, aby mocowanie motocykla było stabilne i nie stwarzało zagrożenia zarówno dla samego pojazdu, jak i innych użytkowników dróg. Jak bezpiecznie transportować motocykl?
Do przewożenia jednośladów polecamy poniższe metody:
- Przyczepa motocyklowa - najprostszy sposób transportowania motocykla. Przyczepa motocyklowa może być ciągnięta przez samochód osobowy. Jest wyposażona w specjalne prowadnice i blokujące uchwyty na koła jednośladu.
- Przyczepa transportowa lekka - do transportu motocykla konieczne będzie zastosowanie profesjonalnego składanego najazdu do transportu motocykli lub stworzenie najazdu np. z desek. Po wprowadzeniu na przyczepę motocykl należy przymocować za pomocą pasów transportowych czy pasa na koło.
- Samochód dostawczy (bus) - przed wprowadzeniem motocykla po najeździe na pakę busa warto wyłożyć ją matą do transportu motocykla. Taka mata ochroni podłogę przed zabrudzeniem i unieruchomi koła. Mocowanie motocykla przeprowadza się pasami transportującymi. Można zastosować też kołki i stojaki do blokady kół.
- Platforma transportowa/wózek motocyklowy - można je zamontować z tyłu pojazdów takich jak bus czy kamper. Ważne jest jednak, aby były one mocowane nie do haka holowniczego, a do ramy pojazdu. Sprzęty tego typu najczęściej są wyposażone w rynnę najazdową, która stabilizuje koła, a także pasy transportowe.
- Laweta motocyklowa - wiele firm oferujących pomoc przy problemach na drodze proponuje transport motocykla specjalną lawetą. Jest ona przeważnie wyposażona w stabilizujący stojak na koło, bezpieczne rampy najazdowe i pasy mocujące, które ułatwiają mocowanie motocykla.
Jak zamocować motocykl i czy może leżeć w transporcie?
Wybór metody transportu jednośladu to jedno, a mocowanie motocykla na czas przewozu to drugie. Ten temat rodzi wiele pytań, np.: jak zamocować motocykl i czy może leżeć w transporcie?, jakie pasy wybrać i gdzie je dopiąć?, czy ustawiać motocykl na stopce? Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania dotyczące transportu i mocowania motocykla.
Jakie pasy będą najlepsze do mocowania motocykla?
Pasy to najważniejszy sprzęt, który wykorzystuje się do mocowania motocykla na czas transportu. Najlepszym wyborem jest wykorzystanie atestowanych, dosyć szerokich pasów z zamykanymi zaczepami. Są one najbezpieczniejsze, ponieważ samoczynnie się nie otworzą.
Gdzie mocować pasy przy transporcie motocykla?
Mocowanie motocykla pasami do przyczepy, lawety, wózka motocyklowego itp. należy przeprowadzać według tych samych ogólnych zasad. Pasy nie powinny dotykać ostrych krawędzi, aby uniknąć ryzyka ich przecięcia w transporcie. Warto przyczepiać je szeroko, a więc dosyć daleko od motocykla, aby dodatkowo stabilizować pojazd. Jako miejsce mocowania sprawdzą się trwałe elementy pojazdu, np. kierownica, rama pod siedzeniem, całe koło, ale z pewnością nie manetki, klamki czy szprychy.
Czy mocować motocykl "na sztywno"?
Wiele porad dotyczących transportu motocykli mówi o mocowaniu pojazdu pasami "na sztywno". Podczas jazdy drgania mogą przechodzić na motocykl i prowadzić np. do uszkodzeń jego zawieszenia. Lepszym pomysłem jest zamocowanie motocykla tak, aby mógł odchylać się na boki na ok. 5 cm. Poziom napięcia pasów należy kontrolować co kilka, kilkanaście kilometrów.
Czy motocykl może leżeć w transporcie?
Jednoślady silnikowe, a więc również motocykle, należy przewozić zawsze w pozycji pionowej. Przede wszystkim zapewnia ona możliwość maksymalnej stabilizacji pojazdu pasami. Płyny różnych układów pojazdu, np. paliwo z gaźnika, nie rozleją się i nie doprowadzą do uszkodzeń pojazdu i zabrudzenia przyczepy, busa czy lawety.
Czy motocykl w transporcie może stać na stopce?
Stopka motocykla pomaga stabilizować motocykl w stanie spoczynku, ale nie powinno się jej używać przy transporcie jednośladu z wyłączonym silnikiem. Dlaczego? Stopka centralna lub boczna motocykla ustawiona bezpośrednio na podłożu oddziałuje na nie z dużą siłą. W wyniku drgań w podłodze busa czy przyczepki mogą powstać uszkodzenia, np. dziura lub wgniecenie.
***