Jak rozkodować radio samochodowe, kiedy nie znam kodu?

Często właściciele samochodów zastanawiają się, skąd wziąć kod do radia, które przestało działać. Zazwyczaj dzieje się to na skutek rozładowania akumulatora. Istnieje jednak kilka sposobów pozyskania aktywnych kodów do radia, a — co za tym idzie — do jego odblokowania. Jak to zrobić?

Jak zdobyć kod do zablokowanego radia?
Jak zdobyć kod do zablokowanego radia?materiały prasowe

Jak znaleźć działający kod do radia?

Bardzo często zdarza się, że właściciel pojazdu, który kupił z rynku wtórnego, bez np. książeczki obsługi, zdaje sobie sprawę, że nie ma kodu do radia znajdującego się w aucie. Jest to spory problem, który uniemożliwia korzystanie ze sprzętu zamontowanego w pojeździe. Jak sobie z nim poradzić?

Zazwyczaj pierwsze kroki powinny zostać skierowane do serwisu konkretnej marki. Nie zawsze jednak się tak dzieje. Wielu kierowców stara się znaleźć kod do radia w Internecie. Choć zdarza się, że do popularniejszych modeli takie gotowe rozwiązania znajdzie się w sieci, to nie jest to regułą.

Radio zazwyczaj blokuje się, gdy zostanie z auta wyjęty akumulator lub po prostu gdy ulegnie on rozładowaniu.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, można wówczas udać się do autoryzowanej stacji obsługi lub do mechanika, który oferuje takie usługi. Koszt rozkodowania radioodtwarzacza wynosi od 50 do 200 złotych. Niektóre ASO informacji o kodzie udzielają za darmo, pod warunkiem okazania dokumentów poświadczających własność pojazdu.

Warto pamiętać, że zakodowane są nie tylko radia fabryczne, ale też odbiorniki firm zewnętrznych, jak Blaupunkt, Clarion, Philips czy Sony. W takiej sytuacji, jako że nie są to firmowe odbiorniki, kodu niezbędnego do odblokowania, trzeba będzie szukać w sieci lub w autoryzowanym sklepie producenta.

Gdzie może znajdować się kod do radia?

Jeśli właściciel nie dotrze do działającego kodu do radia poprzez jego rozkodowanie lub w serwisie samochodowym, zawsze może poszukać informacji po wewnętrznej stronie odbiornika. Często zdarza się, że na tylnej części radia, przyklejana jest specjalna naklejka informująca o aktywującym je kodzie.

Kod do radia może być też zapisany na fabrycznych naklejkach na radioodtwarzaczu - w tym celu trzeba wyciągnąć go z deski rozdzielczej, a to często wymaga zakupu specjalnych kluczy. Tak zwane wyjmaki nie są na szczęście zbyt drogie — komplet uszczupli nasze konto o nie więcej, niż kilkadziesiąt złotych. Ułatwiają one wyjęcie urządzenia z luki i nie uszkadzają żadnych jego elementów.

Kod do radia wygenerowany przez program

Kod do radia można niekiedy wygenerować za pomocą specjalnego oprogramowania. Często jednak wymagany jest zarówno numer seryjny radia (jest zapisany na naklejce na odbiorniku), jak i numer nadwozia (VIN) samochodu, w którym było ono fabrycznie zamontowane. Warto pamiętać, że czasem numer seryjny można przywołać na wyświetlaczu radia, ale to już zależy od modelu urządzenia, jakim dysponujemy.

Inne sposoby na rozkodowanie radia samochodowego

Istnieją również inne sposoby na rozkodowanie radia zamontowanego w aucie. Zdecydowanie tańszą opcją jest kontakt z niezależnym fachowcem zajmującym się zdejmowaniem blokad z urządzeń radiowych. W większości przypadków nie będzie potrzeby fizycznego dostarczania radia, a kod odblokowujący do naszego radia zostanie nam dostarczony prosto z bazy kodów, które posiadają osoby zajmujące się tego typu usługami. Cała procedura powinna zająć nie więcej niż kilkanaście minut. Sporo zależy oczywiście od popularności konkretnego modelu radia.

Warto jednak zacząć poszukiwania od dokładnego przejrzenia dokumentów samochodu. Często zdarza się, że to właśnie tam może znajdować się poszukiwany kod — jeżeli nie w postaci karty, to być może poprzedni właściciel zapisał gdzieś na marginesie książki serwisowej. Często, w panice, właściciele pojazdów zupełnie o tym zapominają. Wystarczy dobrze przejrzeć wszystkie dokumenty otrzymane razem z autem, by dotrzeć do pożądanych informacji.

Zazwyczaj jednak najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą, który podobnymi sprawami zajmuje się na co dzień i dysponuje potrzebnym sprzętem do rozkodowania elektroniki. Jego usługi nie są wcale aż tak kosztowne, zważywszy na fakt, jak cenne potrafi być oryginalne radio montowane w samochodach — zarówno tych starszych, jak i nowszych. Nie ma więc potrzeby pozbywania się starego sprzętu! Niejednokrotnie można w prosty sposób zdobyć kod do radia i ponownie je aktywować!

***

Moto Flesz - odcinek 54. O przyszłości Skody i wyprzedanym LamborghiniINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas