Gaz zatankuj sam

Możliwość samodzielnego tankowania to nowość, może więc budzić pewne obawy. Czynność ta nie jest jednak trudna – krok po kroku pokazujemy, jak ją wykonać.

Samoobsługa nie jest obowiązkowa. Na każdej stacji można wezwać do pomocy pracownika.
Samoobsługa nie jest obowiązkowa. Na każdej stacji można wezwać do pomocy pracownika.Motor

Przepisy wprowadzające możliwość samodzielnego tankowania autogazu weszły w życie w połowie września zeszłego roku. Od tego czasu liczba stacji umożliwiających samoobsługę przy tankowaniu LPG sukcesywnie wzrasta i w obiektach dużych sieci stanie się niebawem powszechna. Tym samym dołączyliśmy do krajów, w których taka możliwość istniała od dawna, m.in. Niemiec, Francji czy Holandii.

Zobacz również:

    Dzięki samoobsłudze skrócić się może czas wizyt na stacji (nie trzeba będzie czekać na pracownika), a w dłuższym okresie można liczyć na spadek cen gazu - firmy nie muszą zatrudniać dodatkowych pracowników z uprawnieniami do tankowania LPG.

    Aby kierowcy mogli samodzielnie tankować autogaz, potrzebne jest odpowiednie dostosowanie do tego stacji. Konieczne są: wprowadzenia pistoletów nowego typu, chroniących przed wypływem większej ilości gazu przy odłączaniu dyszy od samochodu, odpowiednie oznakowanie stanowisk, montaż specjalnych wyłączników tankowania i przycisków alarmowych. Personel stacji musi mieć możliwość stałej obserwacji stanowisk do tankowania LPG.

    Tankowanie LPG krok po kroku

    1. Załóż rękawice ochronne

    Załóż rękawice ochronneMotor

    Na większości stacji paliw można skorzystać z grubych rękawic chroniących dłonie przed ewentualnym wyciekiem gazu przy podłączaniu i odłączaniu pistoletu. Takie ryzyko jest jednak minimalne.

    2. Podłącz pistolet

    Podłącz pistoletMotor

    Pistolet należy mocno wsunąć w gniazdo tankowania i pociągnąć za większą dźwignię aż do jej zatrzaśnięcia. Dla bezpieczeństwa, jeśli pistolet nie zostanie poprawnie włożony i zablokowany, tankowanie nie będzie mogło się rozpocząć.

    3. Wciśnij i przytrzymaj przycisk tankowania

    Wciśnij i przytrzymaj przycisk tankowaniaMotor

    Samochód może być tankowany tylko pod nadzorem kierowcy - dlatego trzeba cały czas przytrzymywać przycisk na dystrybutorze. Po zatankowaniu pożądanej ilości paliwa lub zamknięciu zaworu w instalacji auta przycisk należy zwolnić.

    4. Odłącz pistolet

    Odłącz pistoletMotor

    Pistolet odłącza się od gniazda tankowania przez pociągnięcie mniejszej dźwigni. Pozostaje odwiesić pistolet na dystrybutor, oddać rękawice i zapłacić za paliwo w kasie.

    Tekst: Bartosz Zienkiewicz, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski

    Motor
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas