Finansowanie zakupu auta - poradnik

W tym roku planujesz kupno samochodu lub wymianę starego auta na nowszy model? Sprawdź, w jaki sposób sfinansować tę inwestycję. Oto najpopularniejsze metody, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się własnymi, czterema kółkami.

Finansowanie zakupu auta - poradnik
Finansowanie zakupu auta - poradnikmateriał zewnętrzny

Kredyt online lub kredyt samochodowy

Najczęstszym sposobem finansowania zakupu jest bankowy kredyt online lub kredyt samochodowy. Choć w obu przypadkach pożyczasz pieniądze z banku, produkty te różnią się pod pewnymi względami. Jeśli decydujesz się na finansowanie za pomocą kredytu samochodowego, to wiedz, że aż do momentu całkowitej spłaty bank pozostaje realnym właścicielem auta. W związku z tym, przez okres kredytowania nie masz możliwości swobodnie dysponować pojazdem, na przykład w kwestii jego sprzedaży.

Kredyt samochodowy ma jednak znaczącą przewagę nad produktem, jakim jest szybki i tani kredyt gotówkowy. Zaciągnięcie szybkiego kredytu będzie dobrym pomysłem, jeśli spłatę rozkładasz na kilka lat. Pozwoli ci to dowolnie dysponować pojazdem w razie, gdybyś musiał go sprzedać lub chciał wymienić na inny model.

Zanim zdecydujesz się na jedną z opcji, rozważ wszelkie za i przeciw, jakie niosą kredyt samochodowy i najtańszy kredyt gotówkowy. Kalkulator kredytu oraz porównanie ofert różnych banków pomoże ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Kredyt 50/50

W kredycie 50/50 również pożyczasz pieniądze od banku, jednak produkt ten znacząco różni się od innych sposobów finansowania. O ile kredyt online zakłada spłatę za pomocą comiesięcznych rat, kredyt 50/50 spłaca się zazwyczaj w dwóch transzach. Pierwsza z nich, wynosząca połowę wartości zadłużenia, powinna zostać wpłacona na początku okresu kredytowego, a druga, również wynoszącą połowę zadłużenia - w kolejnej transzy. Odstęp między spłatami określany jest w umowie z bankiem, jednak najczęściej jest to roczny okres.

Taki kredyt charakteryzuje się bardzo elastycznymi warunkami, a wszystko jest kwestią ustaleń z konkretnym sprzedawcą i bankiem. Przykładowo, umowa może określać, że druga rata jest nieoprocentowana, jeśli zostawisz stary pojazd w rozliczeniu. Może też zdarzyć się tak, że druga część płatności rozkładana jest na raty zupełnie tak, jak według standardowych zasad kredytowania. Wtedy jednak kupujący musi liczyć się z koniecznością opłacenia prowizji za udzielenie kredytu.

Leasing samochodowy

Leasing samochodowy to wypożyczenie samochodu z późniejszą możliwością jego wykupu. Nie jest to zatem klasyczny sposób finansowania zakupu auta, jednak pozwala on cieszyć się czterema kółkami. Zwłaszcza przedsiębiorcy cenią możliwości, jakie daje leasing samochodowy, gdyż z punktu widzenia księgowości leasingowany samochód to usługa, którą łatwo zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu. Posiadanie takiego auta nie obniża też zdolności kredytowej firmy i nie stanowi jej majątku. Wariantem leasingu kierowanym dla osób nie mających działalności gospodarczej jest leasing konsumencki.

materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas