Dziecko lub zwierzę zamknięte w zaparkowanym aucie. Czy mogę wybić szybę?
Nadeszły letnie upały. w mediach już pojawiają się informacje o tym, że ktoś pozostawił dziecko lub psa w nagrzanym aucie. Jak reagować w sytuacji kiedy widzimy dziecko zamknięte w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu? Czy możemy wybić szybę? A może jest jakiś inny sposób reagowania? Trzeba działać szybko, ale nie pochopnie.
Spis treści:
Takie sytuacje zdarzają się co roku, kiedy tylko przyjdą pierwsze letnie upały. Dziecko lub zwierzę pozostawione w aucie na pełnym słońcu, interwencja policji lub straży miejskiej - nie zawsze skuteczna i udana. Pozostawienie dziecka w samochodzie na słońcu choćby na kilkanaście minut może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci. Auto nagrzewa się błyskawicznie, a rosnąca temperatura wewnątrz samochodu może być zabójcza dla pozostawionych w środku pasażerów. Jak reagować gdy widzimy taką sytuację?
Dziecko w aucie podczas upału - co robić
Jeśli zauważymy na przykład na parkingu dużego dziecko zatrzaśnięte w aucie podczas letnich upałów powinniśmy reagować. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu wybijać szybę by uratować pasażera. To ostateczność, a podjęcie pochopnej decyzji o wybiciu szyby może mieć dla nas poważne konsekwencje. Co w takim razie powinniśmy zrobić?
Przede wszystkim ocenić sytuację na chłodno. Po pierwsze warto w takie sytuacji sprawdzić czy, któreś z okien w samochodzie nie jest otwarte, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza do środka. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być zawiadomienie służb. Powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112 i opisać sytuację, podać miejsce w którym znajduje się samochód.
Dyspozytor może podjąć decyzję o wysłaniu służb, ale jeśli ich przyjazd może zająć zbyt dużo czasu może zdecydować za nas i w sytuacji kiedy siedzące wewnątrz dziecko płacze i zdradza wyraźne sygnały przegrzania (opuchlizna, zaczerwienienie skóry, pocenie) najprawdopodobniej da nam zielone światło do zbicia szyby, bowiem zachodzi tu stan wyższej konieczności ratowania życia. Podobnie jeśli dziecko nie reaguje, a jest wyraźnie spocone lub przegrzane - przyczyną może być udar cieplny i ratunek wymaga drastycznych kroków.
Dziecko nie ma oznak przegrzania? Spróbuj namierzyć właściciela samochodu
Jeśli dziecko lub zwierzę nie daje wyraźnych oznak przegrzania warto podjąć inne kroki, które rozwiążą sytuację. W wypadku gdy sytuacja ma miejsce pod marketem warto pośpiesznie udać się do obsługi i poprosić by wywołała właściciela samochodu podając jego markę kolor i numer rejestracyjny. Po zgłoszeniu warto wrócić do miejsca w którym stoi samochód i obserwować sytuację.
Telefon do służb jest również argumentem w razie gdy samodzielnie zdecydujemy dostać się do samochodu, aby uratować zamkniętego w nim pasażera, na przykład przez wybicie szyby. Nie powinien być to jednak pierwszy odruch, bowiem może się okazać, że właściciel wyskoczył tylko na dwie minut do sklepu lub kiosku. Wtedy rozbicie szyby może dostarczyć nam sporo kłopotów.
Pochopnie zbijesz szybę możesz mieć problemy
Niektóre samochody są wyposażone w klimatyzację postojową, co oznacza, że nawet na postoju w pełnym słońcu temperatura wewnątrz jest utrzymywana na stosunkowo niskim poziomie. Między innymi dlatego nie powinniśmy działać pochopnie i bez wahania wybijać szybę w samochodzie, w którym zamknięte jest dziecko lub zwierzę. W takich sytuacja argument stanu wyższej konieczności może nie zadziałać, a wtedy narazimy się na poważne konsekwencje. Rozbicie szyby w samochodzie to przestępstwo z art. 288 Kodeksu karnego.
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Na dodatek właściciel może złożyć przeciw nam pozew cywilny. Sąd uniewinni nas ale tylko w przypadku uzasadnionej interwencji lub nastąpienia stanu wyższej konieczności - w tym przypadku ratowania życia dziecka lub zwierzęcia. Dlatego też tak ważne jest zgłoszenie sprawy odpowiednim służbom - w większości przypadków to oni podejmują decyzję o dalszym postępowaniu, a ich wytyczne mogą pomóc w rozwiązaniu sytuacji. W ten sposób wypełniamy też obowiązek udzielenia pomocy. Tu znów ważna jest ocena sytuacji, bowiem jeśli pasażer zamknięty w samochodzie daje wyraźne oznaki przegrzania liczy się każda sekunda, bowiem od naszej decyzji zależy jego życie lub zdrowie.
Jeśli trzeba działać zbij szybę
Jeśli podejmiesz decyzję o zbiciu szyby lub dyspozytor linii alarmowej o tym zadecyduje, wybierz szybę najbardziej oddaloną od zamkniętego w aucie pasażera. W ten sposób unikniesz ryzyka poranienia go rozbitym szkłem. Szyby w samochodzie nie są łatwe do rozbicia, więc powinieneś użyć twardego narzędzia lub kamienia. Jeśli pasażer rzeczywiście wymagał interwencji przed potencjalnym oskarżeniem właściciela samochodu o wandalizm ochronią nas przepisy. Działanie wbrew prawu w celu ochrony dobra chronionego prawem dopuszcza Art 26 kodeksu karnego:
§ 1. Nie popełnia przestępstwa kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego. § 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia
Co grozi rodzicowi pozostawiającemu dziecko w samochodzie?
Osobie która pozostawia dziecko w rozgrzanym samochodzie również grożą konsekwencje. Choć często wynika to z roztargnienia, lub braku trzeźwej oceny sytuacji taki czyn to przestępstwo. Jest to narażenie życia i zdrowia dziecka, za które grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. W przypadku zwierząt sąd może zdecydować o pozbawieniu wolności do dwóch lat. W niektórych przypadkach sąd może dodatkowo orzec działanie ze szczególnym okrucieństwem i ukarać sprawcę trzyletnim pozbawieniem wolności i wysoką nawiązką - nawet do 100 tys. zł. Jeśli jednak nie doszło do zagrożenia życia lub zdrowia - w samochodzie nie było gorąco i nie było okoliczności obciążających - kierowca nie zostanie ukarany, a my działając zbyt pochopnie i wybijając szybę możemy narobić sobie kłopotów.
Życie i zdrowie dziecka jest najważniejsze
Nie podlega żadnej wątpliwości, że życie i zdrowie dziecka, czy też zwierzęcia jest tu wartością nadrzędną i jeśli zachodzi taka konieczność powinniśmy działać. Zanim jednak podejmiemy pochopne decyzje, warto szybko i rzeczowo ocenić sytuację, a jeśli czas na to pozwala podjąć inne kroki w celu uwolnienia pasażera - zadzwonić na numer alarmowy i powiadomić służby, spróbować ściągnąć właściciela samochodu. Ekstremalne decyzje podejmować tylko w ostateczności.