Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Koniec jazdy buspasem

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce strażnicy miejscy będą mogli kontrolować kierowców bezprawnie poruszających się buspasami. Pomysł zmian w polskich przepisach złożyli do sejmu członkowie Railway Business Forum. Wkrótce odbędzie się pierwsze czytanie.

Straż miejska już wkrótce z nowymi uprawnieniami
Straż miejska już wkrótce z nowymi uprawnieniami East News
Strażnik miejski będzie mógł ukarać kierowcę za jazdę buspasem Karol Makurat/REPORTEREast News

Buspasy miały sprawić, że autobusy nie będą blokowane w korkach, dzięki czemu sprawniej dojadą na każdy przystanek. W rzeczywistości jednak w dużych miastach nie brakuje przykładów bezprawnego wykorzystywania dodatkowo wydzielonych pasów przez kierowców zwykłych "osobówek".

Chociaż taryfikator mandatów od dawna przewiduje grzywnę za niedozwoloną jazdę buspasem, policja praktycznie nie egzekwuje tego przepisu. Dlaczego? Cóż... funkcjonariusze po prostu nie mają na to czasu.

Teraz jednak może się to zmienić.

Strażnicy miejscy skontrolują kierowców na buspasach

Jak poinformowała Rzeczpospolita - już wkrótce stosowne uprawnienia do kontrolowania kierowców bezprawnie poruszających się buspasami otrzyma także straż miejska. Strażnicy będą mieli ponadto dostęp do monitoringu miejskiego, który ułatwi stwierdzenie wykroczenia i pozwoli ukarać łamiącego przepisy kierowcę mandatem.

Pomysł w tej sprawie złożyli do sejmu członkowie Railway Business Forum - związku pracodawców walczących o zrównoważony rozwój transportu w Polsce. Wkrótce ma odbyć się pierwsze czytanie w sejmowej komisji infrastruktury. Jak się okazuje - samorządy od dawna skarżyły się na brak możliwości egzekwowania i kontrolowania przepisów na buspasach. Rozszerzenie uprawnień na straż miejską pozwoli w większym stopniu realizować miejską politykę transportową.

Zmiany popierają sami policjanci

Pomysł ten podoba się także samym policjantom. Jak powiedział Rzeczpospolitej, Robert Opas z Komendy Głównej Policji - "takie wsparcie z pewnością przydałoby się policji".  Dodaje jednak, że "jeśli już wprowadzać taką zmianę należy uwzględnić dla strażników nie tylko prawo do prowadzenia kontroli statycznej ale również wprowadzić możliwość rejestrowania takich wykroczeń".

Jaki jest mandat za jazdę buspasem?

Obecnie taryfikator mandatów przewiduje wykroczenie za niedozwoloną jazdę buspasem. Nie jest to jednak mandat wysoki - policjant może nałożyć grzywnę w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny. Rachunek będzie wyższy, jeśli przy okazji np. przejechaliśmy linię ciągłą.

Jakie pojazdy mogą się poruszać buspasem?

Buspasem mogą się poruszać pojazdy wykonujące odpłatny przewóz na stale wyznaczonych, regularnych liniach. Oznacza to, że specjalnym pasem mogą się poruszać autobusy, trolejbusy, a także podmiejskie lub dalekobieżne busy. Od jakiegoś czasu przywilej korzystania z buspasów przysługuje również kierowcom samochodów elektrycznych oraz zasilanych wodorem.

To jednak nie wszystko. Buspasem mogą poruszać się także inne pojazdy. Warunkiem jest odpowiednia adnotacja na tabliczce obok znaku. Może ona dotyczyć:

  • motocykli,
  • rowerów,
  • taksówek,
  • pojazdów należących do Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych (MTON).
eVan 1, BMW X1 M35i xDrive, nowa Toyota C-HR. Moto Flesz - odc. 97INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas