Czy zawijanie kluczyka w folię aluminiową ma sens? Po co kierowcy to robią?
Jak uchronić się przed kradzieżą "na walizkę"? Popularna opinia głosi, że wystarczy owinąć kluczyk folią aluminiową, by odciąć emisję sygnału. Czy ten sposób naprawdę działa? Czy kluczyk warto trzymać w folii aluminiowej?
Spis treści:
Kradzież samochodu metodą na walizkę
Kradzież na walizkę dotyczy wyłącznie egzemplarzy wyposażonych w system bezprzewodowego kluczyka (tzw. bezkluczykowy dostęp). Coraz popularniejszy element wyposażenia to bardzo komfortowe rozwiązanie - pozwala odblokować zamki w aucie i uruchomić silnik bez wyciągania kluczyka z kieszeni.
Przestępcy samochodowi wykorzystują lukę w takim rozwiązaniu. Wystarczy, że przechwycą sygnał z kluczyka, a następnie przy pomocy urządzenia schowanego w tzw. walizce skopiują go i wyślą do osoby z drugą "walizką", która znajduje się przy samochodzie.
Kradzież samochodu zajmuje kilkanaście sekund
W ten sposób systemy w samochodzie wykrywają obecność oryginalnego kluczyka i odblokowują zamki. Następnie złodziej bez większych problemów uruchamia silnik i odjeżdża. Nawet po utracie zasięgu sygnału z kluczyka, silnik nie wyłączy się, a na desce rozdzielczej pojawi się komunikat o braku kluczyka. Złodzieje mogą bez większych problemów odjechać w kierunku "dziupli" lub załadować samochód na lawetę lub do kontenera. Cała kradzież zajmuje kilkanaście sekund.
Zawijanie kluczyków w folię aluminiową. Czy chroni przed kradzieżą?
Na rynku jest wiele produktów, które pozwolą zabezpieczyć kluczyk przed metodą na walizkę. Kosztują zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Okazuje się, że niemal każdy dysponuje rozwiązaniem, które kosztuje grosze, a jest bardzo skuteczne.
Wystarczy owinąć kluczyk w sreberko, czyli spożywczą folię aluminiową, która jest dostępna w niemal każdym domu. Okazuje się, że jest to najtańsza i najskuteczniejsza metoda, w dodatku rekomendowana przez policję.
Folia aluminiowa osłaniająca kluczyk wykorzystuje zjawisko nazywane "klatką Faradaya", dzięki któremu sygnał emitowany przez urządzenie jest tłumiony i nie wydostaje się na zewnątrz. Dzięki temu kluczyk owinięty w sreberko można spokojnie zostawić w kurtce zawieszonej w przedpokoju czy wieszaku w restauracji, a złodzieje nie będą mogli skopiować sygnału, żeby dostać się do samochodu.