Czy żądanie numeru rejestracyjnego na bilecie parkingowym jest zgodne z prawem?
Czy kierowcy zostawiający samochody w strefach płatnego parkowania muszą wpisywać w parkomacie numery pojazdu?
W 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny po skardze kierowcy z Warszawy na uchwałę rady miasta w sprawie obowiązku wpisywania numerów rejestracyjnych przy korzystaniu z parkomatów stwierdził, że jest to niezgodne z prawem i nakazał zmienić uchwałę - wykreślić zapis zmuszający kierowców do podawania numerów pojazdu.
To zależy od miasta
Niestety nie oznacza to, że właściciele aut zostali zwolnieni z tego obowiązku.
Przede wszystkim wyrok dotyczył tylko stolicy, a więc nie odnosił się do uchwał innych miast. Ale nawet osoby korzystające z parkingów w Warszawie muszą nadal wpisywać numery pojazdów, ponieważ wyrok nie jest prawomocny. Stołeczny ratusz złożył skargę kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjny, ale ten wciąż nie zajął się sprawą. To oznacza, że zgodnie uchwałą radnych na bilecie postojowym musi znajdować się numer pojazdu - bez tego kierowca naraża się na opłatę dodatkową, która obecnie wynosi 50 zł.
Zmiany w całej Polsce
Samorządy z innych miast czekają na rozstrzygniecie sądu. Jeśli podtrzyma on poprzedni wyrok, należy się spodziewać, że w całym kraju nie trzeba będzie wpisywać numerów auta na klawiaturze parkomatu.
Jednak np. w Opolu nie trzeba nic wpisywać po wejściu nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO).
KAMERA SPRAWDZI BILETY PARKINGOWE
Mimo że wciąż nie wiadomo, czy kierowcy będą musieli nadal wpisywać numery pojazdu do parkometru, warszawski Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na dwa auta z kamerami, które będą automatycznie odczytywały numery tablic zaparkowanych aut. Następnie dane mają być porównywane z numerami wpisanymi do parkomatów i na tej podstawie będą wychwytywani kierowcy bez biletów.
Jak tłumaczą drogowcy, nawet jeśli zapadnie niekorzystny wyrok i tak kierowca będzie zobowiązany do wpisywania np. 4 ostatnich znaków z tablicy, a więc uda się automatycznie sprawdzać obowiązek wnoszenia opłat za postój.
Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 36/2018