Czy samochodem z automatyczną skrzynią można hamować silnikiem?
Kierowcy, którzy nie mają doświadczeń z automatyczną skrzynią biegów zastanawiają się, czy w samochodach z automatami możliwe jest hamowanie silnikiem. Wyjaśnimy te wątpliwości.
Spis treści:
Hamowanie silnikiem to element prawidłowej techniki jazdy samochodem. Gdy kierowca chce zmniejszyć prędkość jazdy, nie musi naciskać na hamulec, wystarczy, że zdejmie nogę z gazu. Z hamowania silnikiem można skorzystać podczas zbliżania się do świateł drogowych lub skrzyżowania, a także w każdej innej sytuacji wymagającej zaplanowanego wytracania prędkości.
Dzięki hamowaniu silnikiem oszczędzamy paliwo, które podczas jazdy na włączonym biegu nie jest podawane do komory spalania. Oszczędzamy również klocki i tarcze hamulcowe, które nie są ścierane.
Samochód z automatyczną skrzynią biegów. Jak hamować silnikiem?
Hamowanie silnikiem w samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest bardzo proste. W zasadzie wystarczy w odpowiednim momencie zdjąć nogę z gazu, a wraz ze spadającymi obrotami silnika przekładnia będzie przełączać kolejno na coraz niższy bieg, przez co hamowanie będzie kontynuowane.
Gdy automatyczna skrzynia biegów oferuje pracę w trybie manualnym, kierowca może zwiększyć intensywność hamowania silnikiem poprzez przełączenie biegu na niższy za pomocą łopatek przy kierownicy lub lewarka przełączonego na tryb manualny.
Starsze auto z automatyczną skrzynią. Jak hamować silnikiem?
W niektórych starszych modelach skrzynie biegów oprócz pozycji P, R, N, D, pozwalają wybrać jeden z dodatkowych trybów jazdy oznaczonych jako 1, 2, 3. Wtedy praca skrzyni jest ograniczana do wskazanego zakresu biegów.
Tryb B w nowych samochodach z automatyczną skrzynią
W autach hybrydowych i elektrycznych zamiast cyfr pojawia się często literka "B". Podczas jazdy w tym trybie można odczuć intensywniejsze hamowanie zespołem napędowym. Funkcja przydaje się podczas jazdy w górzystym terenie, gdzie można bardzo efektywnie naładować akumulator.