Czy pieszy może korzystać z telefonu na przejściu? Nowy wyrok sądu

1 czerwca 2021 roku wprowadzono przepisy, które regulują kwestię korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych na przejściach dla pieszych. Okazuje się jednak, że nie zawsze policjant ma prawo wystawić mandat, co pokazała chociażby sprawa pieszego, który filmował pojazdy przechodząc przez przejście. Funkcjonariusz wystawił mandat, którego pieszy nie przyjął, a sąd go uniewinnił.

Są sytuacje, w których pieszy może korzystać z telefonu na pasach
Są sytuacje, w których pieszy może korzystać z telefonu na pasachMarek BazakEast News

Przypomnijmy, że według obowiązujących przepisów pierwszeństwo ma ten pieszy, który już znajduje się na przejściu oraz ten, który na nie wchodzi. W tym drugim wypadku jest jednak ważny wyjątek, a dotyczy on tramwajów - w sytuacji, gdy pieszy dopiero zamierza wejść na przejście nie ma pierwszeństwa przed nadjeżdżającym tramwajem.

Obowiązki pieszego - lista jest całkiem spora

Piesi muszą także pamiętać o obowiązkach - za ich niedopełnienie policja może ich bowiem ukarać, tak samo jak kierowców.

Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych lub znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Takie przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że pieszy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

Pieszy musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. Pieszemu zabrania się też wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Zabronione jest także przechodzenie przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, przebieganie przez jezdnię, chodzenie po torowisku, wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto.

Pieszy na przejściu a korzystanie z telefonu

Według zapisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, pieszemu zabrania się “korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.”

Kluczowym fragmentem powyższego zapisu jest ten o “ograniczeniu możliwości obserwacji”. Właśnie w takiej sytuacji znalazł się jeden z pieszych, których przechodząc przez przejście filmował pojazd na jezdni - robił to nie patrząc w ekran telefonu, więc, według sądu, do którego trafiła ostatecznie sprawa, nie ograniczał sobie możliwości obserwacji drogi.

Wyrok ten oznacza, ni mniej ni więcej, że przechodząc przez przejście z telefonem w ręce nie zawsze narażamy się na mandat w wysokości 300 zł - aby go uniknąć, wystarczy nie patrzeć się w ekran telefonu lub korzystać z niego tak, by nie ograniczać sobie możliwości obserwacji otoczenia.

"Graffiti". Myrcha o zaostrzeniu kar dla kierowców-recydywistówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas