Czego nie można przewozić w aucie? Za niektóre rzeczy zabiorą dowód rejestracyjny

Prawo o ruchu drogowym określa kwestie związane z podstawowym wyposażeniem samochodu. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że przepisy precyzują jeszcze jedną, ważną kwestię. Sprawdzamy, jakich przedmiotów nie można przewozić i montować w samochodzie.

Przepisy precyzują nie tylko kwestie dotyczące podstawowego wyposażenia samochodu, ale również, jakich przedmiotów nie można przewozić i montować w aucie.
Przepisy precyzują nie tylko kwestie dotyczące podstawowego wyposażenia samochodu, ale również, jakich przedmiotów nie można przewozić i montować w aucie.Paweł Skraba/REPORTEREast News

Jakie przedmioty trzeba mieć w aucie?

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, jakie przedmioty powinny się znaleźć na pokładzie samochodu. Lista obowiązkowego wyposażenia jest bardzo krótka, ponieważ obejmuje tylko dwie pozycje: trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.

Jakich przedmiotów nie można przewozić w aucie?

Przy okazji przepisy określają listę przedmiotów, które nie powinny się znajdować w samochodzie. Kierowca może zostać ukarany mandatem, jeśli podczas rutynowej kontroli policjant zauważy w samochodzie przedmiot zagrażający bezpieczeństwu na drodze. W takiej sytuacji może również zatrzymać dowód rejestracyjny.

Wewnątrz pojazdu nie można przewozić przedmiotów, które mają ostre lub szpiczaste kształty. Przewożąc takie rzeczy, możemy spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pasażerów. Na tej liście można znaleźć między innymi siekiery, maczety czy kije bejsbolowe. Takie przedmioty nie powinny się znajdować w kabinie samochodu ani w bagażniku oraz pod maską.

Jakich przedmiotów nie można montować w aucie?

Kolejną kwestią jest stosowanie w samochodzie części, które nie spełniają warunków określonych w przepisach szczególnych.

Przepisy zabraniają wyposażania samochodu w części, które spowodowują negatywny wpływ pojazdu na środowisko naturalne. Jeśli pojazd będzie emitował nadmierną ilość spalin, kierowca zostanie ukarany mandatem. W takiej sytuacji kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 zł.

Pojazd nie może być wyposażony w sygnały świetlne lub dźwiękowe przeznaczone dla pojazdów uprzywilejowanych. Nie można również dokonywać zmian w konstrukcji samochodu, które choćby w najmniejszym stopniu upodabniały go do pojazdu uprzywilejowanego. Nie wolno zatem przerabiać samochodu, żeby przypominał ambulans, wóz strażacki czy radiowóz.

Na pokładzie samochodu nie można przewozić zamontowanych i gotowych do użycia urządzeń przechwytujących lub zakłócających sygnały z policyjnych radarów, czyli tzw. antyradary. Teoretycznie nie ma zakazu przewożenia takich urządzeń, jeśli są wyłączone oraz zapakowane.

Jeśli podczas rutynowej kontroli policjant zauważy przedmiot zagrażający bezpieczeństwu na drodze, kierowca może zostać ukarany mandatem. Funkcjonariusz w takiej sytuacji może także zatrzymać dowód rejestracyjny.PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News
Przepisy zabraniają wyposażania samochodu w części, które spowodują negatywny wpływ pojazdu na środowisko naturalne. Jeśli pojazd auto będzie emitowało nadmierną ilość spalin, kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 300 złotych.PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News
Nie można dokonywać zmian w konstrukcji samochodu, które upodabniałyby go do pojazdu uprzywilejowanego.Newspix.pl

***

Moto Flesz - odc. 77. Jeep Avenger już w produkcji, niemieckie korki, Ford wraca do Formuły 1Marek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas