Co znaczy skrót ODO w samochodzie i skąd pochodzi? To podstawowa informacja

W samochodach znajdziemy mnóstwo krótkich oznaczeń na przyciskach, pokrętłach, czy desce rozdzielczej w formie symboli lub kilkuliterowych skrótów, które czasem trudno jest rozszyfrować Jednym z nich jest skrót ODO, który często możemy znaleźć na desce rozdzielczej.

ODO lub ODOMETER to licznik przebiegu całkowitego
ODO lub ODOMETER to licznik przebiegu całkowitego123RF/PICSEL

Pojawianie się symboli, ikon i skrótów literowych na wielu częściach, przyciskach i przełącznikach w samochodzie zwykle spowodowane jest niewielką ilością przestrzeni jaką oferują owe miejsca. Trudno zmieścić tam nawet jedno słowo, więc zamiast tego producenci samochodów oznaczają je estetycznymi, ale też często niejasnymi skrótami lub symbolami. Początkowo nie są one łatwe do rozszyfrowania, ale z czasem, gdy zaczynają pojawiać się w coraz większej ilości aut często stają się standardem i wzorem, z którego korzystają wszyscy.

Wynalazek prezydenta USA

Jednym z najstarszych symboli w samochodach, a także motocyklach, którego historia sięga 1903 roku jest ODO - skrót który najczęściej możemy znaleźć na desce rozdzielczej w okolicach zegarów, lub w komputerze pokładowym samochodu. De facto sama historia wynalazku sięga nawet czasów starożytnych, ale w pojazdach zawitała znacznie później. Swoje palce maczał w nim sam Benjamin Franklin, który miał zamontowane podobne rozwiązanie własnego autorstwa w swoim powozie już w XVIII wieku.

Co oznacza skrót ODO w samochodzie?

Większość kierowców wie co to jest ODO w samochodzie i nie trzeba im tłumaczyć, ale są tacy, których zastanawia ten krótki skrót, który zwykle pojawia się przy przełączaniu trybów wyświetlacza w okolicy liczników samochodu. ODO to po prostu licznik całkowitego przebiegu auta. Zwykle w towarzystwie ODO, czyli licznika przebiegu, pojawiają się też tzw. przebiegi dzienne oznaczone słowem Trip (1 i 2 lub A i B), które z angielskiego oznacza "wycieczka, przejażdżka, podróż". Pochodzenie skrótu ODO może jednak zadziwiać.

ODO to skrót od odometer

To właśnie w 1903 roku bracia Charles i Arthur Warner wpadli na pomysł stworzenia miernika dystansu montowanego w samochodach, opatentowali go i nazwali go Auto-meter. Według podań podobne urządzenie mierzące przejechany dystans miał w swoim powozie sam Benjamin Franklin (był to jego wynalazek). Od roku opatentowania w 1903 roku Auto-meter pojawia się w autach do dziś choć oznaczony jest nieco inaczej - zwykle trzema literami ODO.

Skąd zatem wziął się skrót ODO, zaadaptowany w późniejszym czasie przez producentów samochodów? To skrót od słowa odometer, który pochodzi z języka greckiego, gdzie oznacza dosłownie drogomierz (dawniej miarę drogi). To właśnie ze starożytnej Grecji wywodzi się pomiar długości dróg i ścieżek, bowiem to Grecy na dużą skalę rozbudowywali system dróg zatem wydaje się to logiczne. Mniej więcej w tym samym czasie na podobne rozwiązanie wpadli wynalazcy w starożytnych Chinach. Zatem źródłem powstania pojęcia drogomierza są dwie starożytne kolebki cywilizacji.

Pomiar dystansu w stadionach? Tak kiedyś było

Grecy mierzyli dystans w stopach, krokach, sążniach i... stadionach, które oznaczały mniej więcej 600 stóp. Właściwie wszystkie jednostki miar greckich były wielokrotnością, lub ułamkiem stopy. Współczesne liczniki przebiegu mierzą odległość oczywiście w systemie metrycznym (metry, kilometry) lub imperialnym (cale, stopy, jardy, mile).

ODO to zatem nic innego jak wskaźnik całkowitego przebiegu samochodu, ale jest oczywiście stosowany również w motocyklach i innych pojazdach. W samochodach zwykle zostaje zastąpiony przez prosty symbol kilometrów lub mil. W większości motocykli wciąż jest oznaczony skrótem ODO.

W zabudowanym jechał 130 km/h. Młody kierowca skończył święta bez prawa jazdyopolska.policja.gov.plmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas