Co robić z obiegiem wewnętrznym, gdy szyby są zaparowane? Włączać czy nie?

Zaparowane szyby to zjawisko, które najczęściej dokucza kierowcom w okresie jesienno-zimowym. Wielu kierowców szuka skutecznego sposobu na pozbycie się problemu. Sprawdzamy, czy warto w takiej sytuacji korzystać z obiegu wewnętrznego.

Z zaparowanymi szybami kierowcy mają najczęściej do czynienia w okresie jesienno-zimowym.
Z zaparowanymi szybami kierowcy mają najczęściej do czynienia w okresie jesienno-zimowym.123RF/PICSEL

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Parujące szyby w samochodzie pojawiają się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Zjawisko jest spowodowane różnicami temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu i otoczeniem zewnętrznym. Deszcz i śnieg sprawiają, że wilgoci jest jeszcze więcej, a krople wody przenoszone na ubraniu lub butach osadzają się na tapicerce i wycieraczkach, a następnie parując osadzają się na szybach.

Zaparowane szyby ograniczają widoczność, która jest podstawą bezpieczeństwa na drodze. Im mniejsze pole widzenia dla kierowcy, ty większe ryzyko, że nie zauważy pieszego lub przeszkody znajdującej się na drodze.

Jak pozbyć się zaparowanych szyb w samochodzie?

Żeby pozbyć się zaparowanych szyb, trzeba włączyć nawiew i nakierować go na szybę. Trzeba pamiętać o wyłączeniu obiegu wewnętrznego, ponieważ wilgotne powietrze znajdujące się w kabinie samochodu jest źródłem problemu.

Przełączenie na obieg zewnętrzny będzie dobrym rozwiązaniem. W normalnych warunkach klimatyzacja powinna poradzić sobie z zaparowanymi szybami. Warto co jakiś czas sprawdzać stan filtra kabinowego, ponieważ zabrudzony lub zawilgocony nie będzie spełniać swojej podstawowej funkcji.

Staranne wentylowanie wnętrza pojazdu pozwoli osuszyć tapicerkę i dywaniki. Dzięki  temu można uniknąć nadmiernego parowania szyb jesienią i zimą.

Jak zapobiegać parowaniu szyb w samochodzie?

Żeby zmniejszyć ryzyko parowania szyb, w pierwszej kolejności trzeba się pozbyć mokrych przedmiotów z kabiny samochodu. Stan techniczny pojazdów ma również duży wpływ na to zjawisko. Wilgoć może trafiać do kabiny z powodu nieszczelności. Warto sprawdzić stan uszczelek przy drzwiach. Jeśli są popękane lub uszkodzone, trzeba je wymienić.

Chcąc zapobiec parowaniu szyb w samochodzie, trzeba zachować porządek w kabinie. Podczas wsiadania do samochodu warto pamiętać o otrzepaniu butów ze śniegu i wycieraniu z nadmiaru wody. Przy okazji warto usunąć z auta otwarte butelki lub puszki po napojach. One również mogą powodować powstawanie wilgoci w samochodzie.

Warto pamiętać o regularnym używaniu klimatyzacji, która pomaga osuszać powietrze oraz pozbywać się wilgoci z kabiny. Jeśli w samochodzie jest dostępne podgrzewanie przedniej szyby, warto z niego korzystać.

Zaparowane szyby ograniczają widoczność i tym samym zwiększają ryzyko niebezpiecznego zdarzenia na drodze.Piotr Kamionka/REPORTEREast News
Jeśli chcemy pozbyć się zaparowanych szyb, musimy wyłączyć obieg wewnętrzny. Informacja prasowa (moto)
Warto pamiętać o regularnym używaniu klimatyzacji. Pomaga ona osuszać powietrze i pozbywać się wilgoci z kabiny.INTERIA.PL

***

Moto Flesz 78: Parlament Europejski zdecydował o przyszłości aut spalinowych