Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Każdy kierowca musi je znać

Oprac.: Jakub Laskowski

Aktualizacja

Kontrolki w samochodzie spełniają niezwykle ważną rolę. Dzięki nim kierowca jest w stanie na bieżąco monitorować stan pojazdu. Część z nich pełni funkcję informacyjną, ale są i takie, których pojawienie się to często zapowiedź poważnej awarii. Co oznaczają kontrolki w samochodzie? O czym informują i jakie są ich rodzaje? Oto lista najważniejszych kontrolek w samochodzie, których znaczenie musi znać każdy kierowca.

Kontrolki w samochodzie - opis i znaczenie. Co oznaczają?
Kontrolki w samochodzie - opis i znaczenie. Co oznaczają?123rf.com123RF/PICSEL

Co oznaczają kontrolki w samochodzie? To zależy od koloru

Kontrolki w samochodzie standardowo świecą się w następujących kolorach: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony i niebieski. Dobór kolorów nie jest przypadkowy. Informują nas w sposób analogiczny do sygnalizacji świetlnej obowiązującej na skrzyżowaniach. I tak:

  • Czerwone kontrolki w samochodzie są bliskoznaczne czerwonym światłom zatrzymania. Sugerują, że problem, który się pojawił wymaga natychmiastowej reakcji. Na ogół oznaczają konieczność zatrzymania samochodu.
  • Pomarańczowe i żółte kontrolki w samochodzie stanowią sygnał ostrzegawczy. Informują o problemach technicznych, które są mniej pilne, ale jednocześnie nie należy ich lekceważyć.
  • Niebieskie i zielone kontrolki w samochodzie przyjmują zazwyczaj funkcję informacyjną. Mogą wskazywać na włączenie niektórych funkcji w samochodzie (np. oświetlenie drogowe). Ich pojawienie się nie jest powodem do niepokoju.

Czerwone kontrolki w samochodzie – opis i znaczenie

Czerwonych kontrolek w samochodzie nie można bagatelizować. Gdy się pojawią, należy reagować niezwłocznie, gdyż może to oznaczać poważną awarię. Najczęściej informują one o niskim poziomie oleju w silniku, brak płynu hamulcowego, awarię układu wspomagania kierownicy i systemu ABS, a także awarię układu elektronicznego i silnika.

Kontrolka check engine123rf.com123RF/PICSEL

Check engine to inaczej kontrolka silnika, która zapala się na czerwono lub pomarańczowo. Informuje o nieprawidłowościach w pracy jednostki napędowej. O ile zapalenie się tej kontrolki na pomarańczowo nie musi oznaczać większych problemów, o tyle czerwony kolor sugeruje, że sprawa jest poważniejsza. W jednym i drugim przypadku przyczyn usterki należy szukać u diagnosty komputerowego.

Kontrolka oleju123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka oleju nazywana jest potocznie olejarką, konewką lub lampą alladyna. Nie można jej bagatelizować, a jej pojawienie się to zazwyczaj zwiastun poważnych problemów. Kontrolka olejku informuje o spadku ciśnienia oleju poniżej minimum. Zaświecenie może być skutkiem uszkodzenia napędu pompy oleju, czujnika ciśnienia lub niskim poziomem oleju.

Kontrolka hamulców123rf.com123RF/PICSEL

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem oznacza niesprawny układ hamulcowy w samochodzie. Taki stan może powodować wiele przypadłości - od niskiego poziomu płynu hamulcowego do uszkodzenia wiązki elektrycznej, a nawet zużycie kloców hamulcowych. Jej zaświecenie się na postoju informuje zaś o zaciągniętym hamulcu ręcznym.

Kontrolka akumulatora123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka z symbolem akumulatora informuje o problemach związanych z ładowaniem. Przyczyną jest zazwyczaj problem z alternatorem. Może to być jego awaria lub zerwanie się paska klinowego. Zbyt niskie napięcie jest w stanie unieruchomić samochód po wyczerpaniu akumulatora. Z kolei za wysokie napięcie może skutkować awariami układów elektronicznych.

Kontrolka poduszki powietrznej123rf.com123RF/PICSEL

Zapalenie się czerwonej kontrolki poduszki powietrznej oznacza problem związany z działaniem układów bezpieczeństwa. Najczęściej włącza się przy braku kontaktu wtyczek lub gdy zerwie się taśma poduszki w kierownicy. Tego problemu nie należy bagatelizować. Samochód ze świecącą się kontrolką poduszki powietrznej może nie przejść badań technicznych.

Kontrolka układu elektroniki123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka samochodu z kluczykiem sygnalizuje problem dotyczący układu elektronicznym. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest sygnalizacja awarii immobilizera. Zapalona kontrolka auta z kluczykiem może również oznaczać rozkodowanie kluczyka od auta lub rozładowanie baterii w kluczyku.

Pomarańczowe i żółte kontrolki w samochodzie – opis i znaczenie

Pomarańczowa lub żółta kontrolka w samochodzie to ostrzeżenie pojawienia się nieprawidłowości. Z taką kontrolką można kontynuować jazdę, jednak jak najszybciej należy udać się do warsztatu w celu sprawdzenia usterki. Istnieją także takie kontrolki, które świecą się na pomarańczowo lub żółto, informując o działaniu wybranych systemów.

Kontrolka ABS123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka ABS w kolorze żółtym lub czerwonym w większości przypadków oznacza awarię układu hamulcowego, a konkretnie systemu, który odpowiada za zapobieganie blokowania się kół podczas hamowania. Najczęstszą przyczyną pojawienia się kontrolki ABS jest awaria czujnika prędkości obrotowej kół. Jest on odpowiedzialny za dostarczanie informacji o prędkości obrotowej kół do systemu ABS, aby ten odpowiednio modulował siłę hamowania i zapobiegał poślizgowi.

Kontrolka ciśnienia w oponach123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka ciśnienia w oponach najczęściej informuje kierowcę o spadku ciśnienia. Ma ona charakterystyczny wygląd, który można najprościej opisać jako wykrzyknik w podkowie. Kontrolka alarmuje kierowcę, by ten mógł jak najszybciej dokonać oględzin kół. Paląca się lampka przeważnie daje sugestię, aby dopompować opony.

Kontrolka ESP123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka ESP informuje o wyłączeniu systemu stabilizacji toru jazdy. Jeśli kontrolka ESP świeci się, a kierowca celowo nie wyłączył systemu samodzielnie, może to oznaczać awarię układu. Odpowiadać za to mogą niesprawne czujniki prędkości obrotowej koła lub korozja złączy elektrycznych.

Kontrolka EPC123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka z napisem EPC (ang. Electronic Power Control) ostrzega o awarii elektrycznego układu sterowania silnikiem. Lista źródeł awarii może dotyczyć podzespołów sterowania pracą silnika, przepustnicy, układu wtryskowego, czujnika temperatury płynu chłodniczego, czujnika położenia wałka rozrządu, kontroli położenia wału korbowego, czujnika świateł lub świateł stop.

Kontrolka świateł przeciwmgielnych123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolką świateł przeciwmgielnych jest reflektor z trzema poziomymi lub ukośnymi liniami przecinającymi się z pionową linią falowaną. Gdy kontrolka świeci się, oznacza to, że światła przeciwmgielne są włączone. W panelu kontrolek żółta lampka z takim piktogramem oznacza światła przeciwmgielne tylne, a zielona przednie.

Kontrolka świec żarowych123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka świec żarowych oznacza, że świece żarowe nagrzewają się, aby umożliwić rozruch jednostki napędowej. Prawidłowo zapala się więc tylko podczas rozruchu samochodu. Świecenie tej kontrolki w innych sytuacjach oznacza usterkę świec żarowych lub modułu. Wtedy mogą pojawiać się też problemy z rozruchem podczas niskich temperatur.

Niebieskie i zielone kontrolki w samochodzie – opis i znaczenie

Niebieskie i zielone kontrolki w samochodzie to rodzaj oznaczeń informacyjnych. Świadczą o włączeniu konkretnej funkcji lub urządzenia w aucie. Zazwyczaj takie kontrolki samochodowe dotyczą oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Informują między innymi o włączonych światłach drogowych lub kierunkowskazie.

Kontrolka kierunkowskazu123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka informuje kierowcę, że w samochodzie został włączony kierunkowskaz. Obowiązek używania kierunkowskazów występuje przy zmianie kierunku jazdy lub pasa ruchu. Służą do sygnalizowania zamiaru, a nie samego manewru.

Kontrolka asystenta świateł drogowych123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka asystenta świateł drogowych jest taka sama jak kontrolka świateł drogowych z tą różnicą, że ma dodatkowo literkę "A" lub napis "Auto". System ten zwiększa komfort jazdy w ciemności, ponieważ w zależności od aktualnej sytuacji w ruchu drogowym, samodzielnie włącza lub wyłącza światła drogowe.

Kontrolka tempomatu123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka tempomatu w kolorze zielonym mówi układu utrzymującego zadaną prędkość jazdy. Ikonka może zmienić kolor na żółty w sytuacji, gdy wciśniemy pedał gazu lub hamulca, ostrzegając przed wstrzymaniem pracy układu.

Kontrolka zmiany biegu123rf.com123RF/PICSEL

Kontrolka SHIFT to inaczej kontrolka zmiany biegu. Sugeruje ona włączenie wyższego biegu lub redukcję. W niektórych modelach pojawia się sama strzałka, a w innych dodatkowa podpowiedź dotycząca biegu.

Nowa Tesla Model 3 [TYLKO U NAS]Jan Guss-GasińskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas