Brak ogrzewania w samochodzie. Co robić, gdy nie działa nagrzewnica?
Oprac.: Jakub Laskowski
Na komfort jazdy w niskich temperaturach w dużej mierze wpływa ogrzewanie w samochodzie. Jeśli pracuje ono słabo lub nie działa w ogóle, należy jak najszybciej rozwiązać przyczynę awarii, gdyż wpływa to na bezpieczeństwo. Czasami skutki braku ogrzewania są bardzo poważne. Dlaczego nie działa ogrzewania w samochodzie i co robić w takiej sytuacji?
Spis treści:
Dlaczego nie działa ogrzewanie w samochodzie?
Brak ciepłego powietrza w samochodzie zawsze oznacza usterkę. Jej powodów może być wiele. Gdy zauważysz, że ogrzewanie w samochodzie nie działa, w pierwszej kolejności skontroluj stan płynu chłodniczego. Płyn trzeba wymieniać raz na dwa lata, ponieważ po tym czasie przestają działać dodatki antykorozyjne. Zużyty płyn gorzej odprowadza ciepło, co wpływa na ograniczenie efektywności pracy nagrzewnicy, a więc i całego ogrzewania.
Jeśli ogrzewanie w samochodzie działa słabo lub pogorszenie efektywności pracy ogrzewania dotyczy tylko pierwszych kilkunastu minut pracy silnika, to winowajcą może być uszkodzony termostat. W przypadku jego zablokowania w pozycji otwartej dochodzi do sytuacji, w której nawet na zimnym silniku ciecz chłodząca kierowana jest do obiegu przez chłodnicę. W efekcie tego silnik potrzebuje znacznie więcej czasu, aby osiągnąć optymalną temperaturę.
Brak ogrzewania w samochodzie często oznacza awarię dmuchawy. Typowa przyczyna usterki to zatarty lub spalony silnik elektryczny napędzający dmuchawę. Niekiedy zdarza się, że bezpiecznik odpowiadający za pracę dmuchawy uległ przepaleniu. Schematy z oznaczeniami bezpieczników zamieszczone są w książce obsługi pojazdu. Z łatwością można wyszukać je również w internecie.
Uszkodzona nagrzewnica w samochodzie – najczęstsze objawy
Jeśli problem z brakiem ciepłego powietrza w samochodzie wciąż występuje, może to oznaczać awarię nagrzewnicy. Tego typu element jest odpowiedzialny za kontrolę temperatury wewnątrz kabiny oraz możliwość jej zmiany. Nagrzewnica rozgrzewa płynącą w jej wnętrzu ciecz do 90 stopni Celsjusza i daje możliwość wyprodukowania ciepłego powietrza.
W starszych autach problemy z nagrzewnicą są szczególnie częste. Wynika to z faktu, że urządzenie z czasem zaczyna przeciekać lub znajdujące się w jej wnętrzu przewody tracą drożność. Objawy uszkodzonej nagrzewnicy w samochodzie to najczęściej:
- całkowity brak ciepłego powietrza z nawiewów,
- problemy z wariującym wskaźnikiem temperatury,
- wzmożony problem zaparowanych szyb w aucie,
- nietypowy zapach z nawiewów,
- wyraźny ubytek płynu chłodniczego.
Co robić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?
Przyczyn brak ogrzewania w samochodzie może być wiele, dlatego należy jak najszybciej udać się do mechanika, który zdiagnozuje problem. Niedziałające ogrzewanie to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim jeden z decydujących czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy. W wilgotne dni, które zwykle mają miejsce jesienią, w samochodzie będzie dochodziło do parowania przedniej szyby. Z kolei zimą częstym zjawiskiem może być zamarzanie szyb od wewnątrz.
Zobacz także: