Bagażnik dachowy do samochodu. Jaki wybrać i jak go zamocować przed wyjazdem na wakacje?
Wakacje to doskonały czas na dalekie wojaże w nieznane z bliskimi, rodziną, czy przyjaciółmi. Jednak samochody mają jasno określoną ilość przestrzeni, więc pakowanie walizek oraz przydatnego sprzętu do rekreacji staje się nie lada wyzwaniem, jeśli nie mamy dużego kombi lub przestronnego SUV-a. Wtedy z pomocą przychodzi bagażnik dachowy, który może znacznie powiększyć przestrzeń bagażową naszego samochodu.
Co roku coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw wypraw plenerowych. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się, jakie są dostępne rodzaje bagażników dachowych, czym się od siebie różnią i gdzie można kupić je w atrakcyjnej cenie. Przygotowaliśmy dla was praktyczny poradnik.
Jaki wybrać bagażnik dachowy do samochodu?
Bagażnik dachowy jest narzędziem do powiększania przestrzeni ładunkowej o bardzo prostej konstrukcji. Zanim jednak podejmiecie decyzję o zakupie boxa dachowego, warto poznać kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wasz wybór. Bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście wymiar bagażnika dachowego.
Pamiętajmy także o tym, że każdy samochód posiada ograniczenie względem maksymalnego obciążenia dachu. Nie powinniśmy przekraczać wartości zalecanej przez producenta. Zazwyczaj znajdziemy ją w instrukcji obsługi samochodu.
Zobacz również:
Dla przykładu: jeśli maksymalne obciążenie dachu waszego samochodu wynosi 80 kg, to po odliczeniu wagi bagażnika dachowego oraz bagażnika bazowego, dysponujemy ładownością około 60 kg.
Doradcy polecają klientom bagażnik dachowy z obustronnym otwieraniem. Taki box dachowy jest mocowany aż w czterech punktach i dzięki temu dostęp do niego jest dużo łatwiejszy. Jego pokrywę można wtedy otworzyć właściwie z każdej strony.
Warto również zwrócić uwagę na wykończenie bagażnika dachowego. Na rynku dostępne są boxy o dwóch rodzajach wykończenia: gładkie, polerowane i błyszczące oraz chropowate i matowe.
Bagażniki dachowe lakierowane są zdecydowanie droższe, natomiast boxy matowe są bardziej odporne na zarysowania i drobne wady mechaniczne. Boxy matowe jednak trudniej utrzymać w czystości, szczególnie latem.
Bagażnik dachowy generuje zazwyczaj trochę hałasu i dodatkowo zwiększa zużycie paliwa, dlatego, jeśli nie musimy wozić go przez cały rok, warto go zdemontować i schować w suchym miejscu. Bagażnik na dach można łatwo wyczyścić np. na myjni bezdotykowej lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Dzięki solidnej i trwałej powierzchni nie trzeba obawiać się, że jego powierzchnia się zniszczy lub ulegnie zarysowaniu.
Rodzaje bagażników dachowych
Jeśli jesteście właścicielami samochodów marek premium i w najbliższym czasie chcecie kupić np. duży bagażnik dachowy, to powinniście wiedzieć, które rodzaje kufrów bagażowych będą dla was najbardziej estetyczne i praktyczne.
Dostępne są takie modele jak:
- bagażnik dachowy mały,
- bagażnik na dach duży,
- boxy na dach niskoprofilowe
- aerodynamiczne bagażniki dachowe na relingi o bardzo dużej pojemności.
Standardowe boxy dachowe mają pojemność około 320 litrów i ładowność 75 kg.
Zobacz również:
Warto wiedzieć, że dostępne na rynku kufry bagażowe na dach są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są bardzo odporne na szkodliwe działanie promieniowania, czy zarysowania mechaniczne. Bagażniki dachowe są wyposażone w centralny zamek, który gwarantuje bezpieczny transport naszych walizek, czy sprzętu sportowego.
Dostępne są także boxy dachowe na narty ze specjalnymi uchwytami narciarskimi, które można wygodnie otwierać, nawet w bardzo grubych rękawicach zimowych.
Duży czy mały bagażnik dachowy?
To, co najbardziej istotne to to, że bagażnik dachowy absolutnie nie powinien zasłaniać naszej widoczności z przodu, a także nie powinien utrudniać otwarcia klapy bagażnika.
Optymalny bagażnik dachowy dochodzi najczęściej do 10-15 cm szyby czołowej i jednocześnie umożliwia kierowcy bezpieczną jazdę. Trzeba także zwrócić uwagę na wysokość i szerokość boxa.
Bagażniki niskie znacznie mniej hałasują, gdy przewozimy na dachu narty lub snowboard (przedmioty o płaskich powierzchniach).
Wąski, ale długi bagażnik dachowy idealnie sprawdzi się dla osób, które na dachu będą przewozić sprzęt narciarski. Szeroki bagażnik dachowy natomiast sprawdzi się, gdy będziemy chcieli w zewnętrznym kufrze przewozić np. swoje walizki. Tak naprawdę wielkość boksu dachowego zależna będzie przede wszystkim od naszych potrzeb oraz ilości bagaży, czy sprzętu. Warto przed sezonem poszukać w internecie atrakcyjnych cenowo ofert na box dachowy, od znanych i cenionych producentów.
Rodzaje mocowania i sposób montażu bagażnika dachowego
Każdy producent ma swoje dedykowane rozwiązanie, dotyczące komfortu montażu bagażnika dachowego na bagażniku bazowym. Możemy spotkać się ze sposobem mocowania w rowku T belek aluminiowych, który jest bardzo estetyczny i aerodynamiczny.
Dostępne są także sposoby montażu kufra na dach, takie jak: mocowanie za pomocą łapek oraz montaż za pomocą specjalnych obejm w kształcie litery U.
Oba rozwiązania są dość szybkie i łatwe w obsłudze. Warto wiedzieć, że montaż boxa dachowego za pomocą łapek pasuje właściwie do wszystkich bagażników bazowych, a montaż za pomocą obejm jest w pełni odpowiedni dla belek stalowych oraz aluminiowych.
***