Bagaże pod kontrolą

Spakowanie do auta wszystkich rzeczy potrzebnych na wakacjach to połowa sukcesu. Drugą jest zrobienie tego w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu.

Bagaże w czasie jazdy nie powinny mieć możliwości bezwładnego przesuwania się.
Bagaże w czasie jazdy nie powinny mieć możliwości bezwładnego przesuwania się.Motor

Możliwości bagażowe samochodu wykorzystywane są rzadko. Okres wakacyjnych podróży to jednak ten moment w roku, kiedy auto bywa załadowane po brzegi. Wiąże się z tym kilka zagrożeń. Część z nich wynika ze zmiany zachowania obciążonego pojazdu - kierowca przyzwyczajony do reakcji pustego samochodu może być zaskoczony niespodziewanym zarzuceniem przy gwałtownym manewrze.

Problemem może być też sam ładunek. W razie wypadku niezabezpieczone przedmioty zamieniają się w pociski rażące kierowcę i pasażerów. Do pakowania auta nie można więc podchodzić z lekceważeniem. Podpowiadamy, jak należy rozmieścić bagaże, aby nie stwarzały zagrożenia.

Jak należy rozmieścić bagaże, aby nie stwarzały zagrożenia.Motor

Źle ułożone bagaże wiozą śmierć

Niemiecki klub ADAC przeprowadził crashtest auta załadowanego niechlujnie rozmieszczonym ekwipunkiem wakacyjnym. W próbie zderzeniowej wykonanej z prędkością początkową 50 km/h ładunki doszczętnie zdemolowały przedział pasażerski i spowodowały bardzo poważne obrażenia jadących z przodu osób. Przy takiej prędkości działające przeciążenia powodują, że bagaże zachowują się, jakby ważyły 30-50 razy więcej.

Bagaże rozmieszczono chaotycznie i bez żadnego zabezpieczenia. Lewa część kanapy złożona.ADAC
W momencie uderzenia przedmioty z impetem uderzają w fotele i osoby siedzące z przodu.ADAC
Efekt: pasażerowie zostali ciężko ranieni przez przesuwający się bagaż.ADAC

Bartosz Zienkiewicz

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas