Auto nie ma Isofixa. Czy mogę go zamontować?
Rodzice małych dzieci, którzy jeżdżą starszymi samochodami, często stają przed dylematem: jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie, które nie ma systemu Isofix? Choć na rynku dostępne są uniwersalne zestawy do doposażenia, nie wszystko jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Czy można bezpiecznie zamontować Isofix w starszym aucie i jakie są alternatywy?

Spis treści:
Co to jest Isofix?
System Isofix to ustandaryzowane rozwiązanie mocowania fotelików dziecięcych, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo przewożenia najmłodszych pasażerów. Składa się z dwóch sztywnych metalowych uchwytów, które są trwale połączone z karoserią pojazdu. Odległość między nimi jest zawsze taka sama - 270 milimetrów, co zapewnia uniwersalność systemu.
Główną zaletą Isofix jest eliminacja błędów montażu, które często zdarzają się przy mocowaniu fotelików pasami bezpieczeństwa. Sztywne połączenie z karoserią oznacza, że fotelik nie może się przesunąć podczas jazdy ani w przypadku kolizji. Dodatkowo, system jest wyposażony w kolorowe wskaźniki - zielone oznacza prawidłowe zamocowanie, czerwone sygnalizuje problem.
Które auta mają Isofix od producenta?
Od 2006 roku wszystkie nowe samochody osobowe w Unii Europejskiej muszą być wyposażone w system Isofix. Dotyczy to aut z więcej niż jednym miejscem w kabinie. Każdy pojazd musi mieć przynajmniej dwa miejsca z uchwytami Isofix oraz punktem mocowania Top Tether.
W praktyce oznacza to, że samochody wyprodukowane po tej dacie standardowo posiadają uchwyty na zewnętrznych miejscach tylnej kanapy. Rzadziej system instalowany jest na środkowym miejscu z tyłu lub na fotelu pasażera. Jednak wiele aut miało Isofix już wcześniej - pierwszy seryjny samochód z tym systemem, Volkswagen Golf IV, pojawił się w 1997 roku.
Gdzie szukać uchwytów Isofix w aucie?
W nowszych samochodach uchwyty Isofix są łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznym symbolom - sylwetce dziecka w foteliku lub napisowi "Isofix". Często znajdują się one na specjalnych przyciskach lub naszywkach na siedzeniach.
W starszych pojazdach uchwyty mogą być zakryte za plastikowymi osłonami, pod zamkami błyskawicznymi lub za zdejmowanymi listwami. Zawsze znajdują się w szczelinie między powierzchnią siedzenia a oparciem. Instrukcja obsługi pojazdu powinna zawierać informacje o lokalizacji uchwytów.
Czy można bezpiecznie doposażyć auto w Isofix?
Teoretycznie na rynku dostępne są zestawy do doposażenia starszych aut w system Isofix. Jednak na przykład niemieckie instytucje ostrzegają przed ich stosowaniem. Uniwersalne systemy zazwyczaj nie mają odpowiednich certyfikatów i mogą nie zapewnić bezpiecznego mocowania fotelika.
Testy przeprowadzone przez Wyższą Szkołę Techniki i Gospodarki w Berlinie wykazały, że uniwersalne uchwyty nie są w stanie zapewnić wystarczającej siły zatrzymania podczas zderzenia. W testach zderzeniowych fotelik został wyrzucony do przodu, co w rzeczywistości mogłoby prowadzić do śmiertelnych obrażeń dziecka.
Bezpiecznie zestawy Isofix od producentów
Mimo ostrzeżeń przed uniwersalnymi zestawami, istnieje możliwość legalnego doposażenia auta w system Isofix. Można to zrobić tylko przy użyciu zestawów oferowanych przez producenta pojazdu. Niestety, wybór jest bardzo ograniczony i dotyczy jedynie niektórych modeli aut.
Informacje o możliwości doposażenia można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Alternatywnie, warto skontaktować się z autoryzowanym dealerem lub warsztatem marki, którzy mogą doradzić w kwestii dostępności odpowiednich zestawów. Montaż musi być wykonany przez wykwalifikowanych specjalistów.
Alternatywy dla aut bez Isofixa
Brak systemu Isofix nie oznacza, że przewożenie dzieci w starszym aucie jest niebezpieczne. Współczesne foteliki dziecięce można bezpiecznie montować za pomocą pasów bezpieczeństwa, o ile zostanie to zrobione prawidłowo.
Przy montażu pasami szczególnie ważne jest sprawdzenie, czy fotelik jest stabilny i nie przesuwa się o więcej niż 2-3 centymetry w każdą stronę. Pas musi przebiegać dokładnie przez punkty mocowania wskazane przez producenta.
Niezależnie od sposobu mocowania fotelika, najważniejsze jest jego prawidłowe użytkowanie. Dziecko musi być zawsze odpowiednio zapięte w foteliku, a sam fotelik musi być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka.