Sprzedajesz auto obcokrajowcowi? Umowa najlepiej w dwóch językach

W Polsce żyje kilka milionów cudzoziemców, przeważająca część to oczywiście obywatele Ukrainy, którzy coraz częściej dokonują zakupu samochodu. Szansa na to, że sprzedając swoje auto natkniesz się na chętnego, który pochodzi z innego państwa jest więc wysoka. Jak przygotować się do takiej transakcji i co trzeba wiedzieć, żeby zabezpieczyć swój interes?

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi. Co trzeba wiedzieć?
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi. Co trzeba wiedzieć?123RF/PICSEL

Zasadniczo sprzedaż auta obywatelowi innego państwa nie różni się od transakcji przeprowadzonej między Polakami. Jedna z różnic może dotyczyć numeru PESEL, którego obywatele innych państw oczywiście nie mają.

Sprzedaż auta obcokrajowcowi - co trzeba wiedzieć?

Oczywiście najważniejsza jest umowa kupna-sprzedaży i jak najdokładniejsze spisanie danych z dokumentów obu stron oraz opisanie pojazdu, wraz z ewentualnymi usterkami czy uszkodzeniami. Umowa powinna być sporządzona w języku polskim, choć możliwe jest również przygotowanie wersji dwujęzycznej dla wygody kupującego - zalecamy skorzystanie z tłumacza przysięgłego lub notariusza. W internecie dostępne są wzory umów w różnych wersjach językowych, najczęściej polsko-angielskiej, polsko-ukraińskiej czy polsko-niemieckiej.

W umowie należy zawrzeć standardowe dane osobowe obu stron, w tym imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz dane identyfikacyjne. W przypadku obcokrajowca, który nie posiada numeru PESEL, należy wpisać numer i dane dotyczące dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) wraz z informacją o organie wydającym. Dodatkowo umowa musi zawierać szczegółowe informacje o pojeździe: markę, model, numer VIN, kolor, przebieg oraz numer rejestracyjny.

Istotne jest również określenie ceny zarówno cyfrowo, jak i słownie, oraz wskazanie waluty i formy płatności. Warto w umowie kupna-sprzedaży określić także czas transakcji, aby w przyszłości nie mieć problemów na przykład z tłumaczeniem się z nie swoich przewinień (zdjęcie z fotoradaru czy odcinkowego pomiaru prędkości).

Co trzeba zrobić po sprzedaży auta?

Po sprzedaży samochodu, w ciągu 14 dni, sprzedający musi poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu pojazdu. Natomiast w ciągu maksymalnie 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży trzeba powiadomić wydział komunikacji o transakcji - niedopełnienie tego obowiązku oznacza, że nałożona zostanie kara w wysokości 250 zł. Jeśli pojazd miał kilku współwłaścicieli, kara ta obciąży solidarnie wszystkich. Sprzedający nie ma obowiązku wyrejestrowania pojazdu.

Zgłoszenia zbycia pojazdu można dokonać przez internet. W tym celu należy:

  • posiadać profil zaufany
  • przygotować dane nabywcy pojazdu
  • mieć skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży

Proces zgłoszenia online jest prosty - należy wejść na stronę gov.pl w sekcję usług dla kierowców, wybrać odpowiednią opcję zgłoszenia zbycia pojazdu, zalogować się profilem zaufanym i postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.

Sprzedaż auta cudzoziemcowi a podatek dochodowy

Kwestie podatkowe przy sprzedaży auta obywatelowi innego państwa nie różnią się od przepisów, gdy do transakcji dochodzi między Polakami. Podatek dochodowy należy zapłacić tylko w przypadku sprzedaży samochodu w ciągu sześciu miesięcy od jego zakupu i osiągnięcia zysku na transakcji. Dodatkowo należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2 proc. wartości sprzedaży - tę opłatę zwyczajowo pokrywa jednak kupujący.

Test wideo Renault Rafale. Duży SUV, a pali mniej niż 5 l/100 kmAdam MajcherekINTERIA.PL