Uciekali przed policją. Pierwsze ofiary nowego prawa

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 czerwca br., za przestępstwo a nie za wykroczenie odpowiedzą kobieta oraz młody mężczyzna, którzy nie zatrzymali się do kontroli drogowej. Oboje uciekali i zostali zatrzymani po pościgu przez policjantów z powiatu jeleniogórskiego.

Teraz zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Jeleniogórscy policjanci wspólnie z policjantami z powiatu lwóweckiego zatrzymali w Jeżowie Sudeckim 25-letnią mieszkankę powiatu lwóweckiego. Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po północy z 31 maja na 1 czerwca br. w Gryfowie Śląskim. Policjanci na jednej z ulic w mieście zauważyli pojazd marki VW Golf. Kierująca widząc radiowóz gwałtownie przyspieszyła.

Policjanci postanowili zatrzymać ją do kontroli drogowej i sprawdzić co jest powodem takiego zachowania kobiety. Kierująca pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zatrzymała się i uciekała w kierunku Jeleniej Góry. Policjanci ruszyli za nią w pościg, o którym poinformowali oficerów dyżurnych we Lwówku Śląskim oraz w Jeleniej Górze. Podczas jazdy dopuściła się ona szeregu wykroczeń w ruchu drogowym.

Reklama

Kiedy kierująca pojawiła się na terenie powiatu jeleniogórskiego i skręciła w kierunku Jeżowa Sudeckiego, do działań włączyli się jeleniogórscy policjanci, którzy na trasie ustawili posterunek blokadowy. Tam też auto zostało zatrzymane, a kierującą okazała się 25-letnia mieszkanka powiatu lwóweckiego. Kobieta podróżowała z 39-letnim pasażerem. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna posiadał dokumenty innej osoby, które mogą pochodzić z kradzieży. Jak się później okazało, powodem nie zatrzymania się do kontroli drogowej był fakt, że kobieta nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami.

Do kolejnego zatrzymania kierowcy, który wcześniej nie zatrzymał się do kontroli drogowej doszło 1 czerwca br. około godziny 21.20 w Jeleniej Górze na ul. Wrocławskiej. Kierujący pojazdem marki Opel na widok radiowozu i wyraźnych sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych wzywających go do zatrzymania, gwałtownie przyspieszył próbując uniknąć kontroli. W trakcie ucieczki, po przejechaniu kilkunastu metrów, kierowca stracił panowanie nad autem i zjechał na pobocze. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Okazał się nim 22-letni jeleniogórzanin, a powodem nie zatrzymania się do kontroli drogowej było fakt, że nie posiadał on ubezpieczenia OC, aktualnych badań technicznych pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego.

Teraz zarówno kobieta jak i mężczyzna odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Zgodnie z nowymi przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej, grozić im może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy nowe przepisy:

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
  • Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.
INTERIA.PL/Policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy