Spór o przebieg drogi S16

​Samorząd Mikołajek (Warmińsko-mazurskie) zachęca mieszkańców gminy do udziału w postępowaniu dot. wydania decyzji środowiskowej dla budowy S16 przez Mazury. "Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu" - zaapelował burmistrz.

Droga pobiegnie przez tereny cenne przyrodniczo
Droga pobiegnie przez tereny cenne przyrodniczoGDDKiA

Budowa nowej drogi S16 przez Mazury od wielu lat wzbudza ogromne kontrowersje społeczne. W minionym tygodniu kilkanaście organizacji ekologicznych napisało apel m.in. do ministrów infrastruktury, klimatu i środowiska, finansów oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o wstrzymanie prac nad trasą S16 przez Mazury i dalej przez Biebrzański Park Narodowy.

Trasa przez Mazury jest na etapie opiniowania przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Chodzi o zaopiniowanie wybranego przez GDDKiA wariantu przebiegu tej trasy przez Mazury od Mrągowa, przez Mikołajki i Orzysz do Ełku."Informuję o możliwości zapoznania się z dokumentacją tego przedsięwzięcia, co stanowi element konsultacji społecznych. Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej jest ostatnim etapem, w którym realnie mieszkańcy mogą zgłosić uwagi i zająć stanowisko" - wyjaśnił mieszkańcom Mikołajek i okolic burmistrz Piotr Jakubowski. Wskazał, że "w szczególności" dotyczy to sołectw: Baranowo, Faszcze, Inulec, Lubiewo, Nowe Sady, Prawdowo, Tałty, Kolonia Mikołajki, Woźnice, Olszewo, Grabówka, przez które będzie przebiegała nowa droga, a także miasta Mikołajki i sołectw: Zełwągi, Jora, Stare Sady , Cudnochy, które znajdują się w bezpośredniej strefie oddziaływania tej inwestycji i "będą zapewne stanowić zaplecze budowy".

GDDKiA

"Pełna dokumentacja przedsięwzięcia jest dostępna w siedzibie RDOŚ w Olsztynie, z uzyskanych w RDOŚ informacji wynika, że będzie ona dostępna także na stronie internetowej RDOŚ w terminie od 24 lutego do 23 marca br. Natomiast UMiG w Mikołajkach dysponuje mapami i częścią dokumentacji techniczno-środowiskowej przekazanymi przez GDDKiA. Osoby, które będą chciały zapoznać się z materiałami będącymi w posiadaniu mikołajskiego urzędu proszone o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy" - podał burmistrz Mikołajek.Samorząd Mikołajek i wiele osób prowadzących działalność turystyczno-hotelową w Mikołajkach i okolicy sprzeciwia się budowie S-16 przez Mazury w wariancie proponowanym przez GDDKiA w Olsztynie. Zakłada on m.in. budowę nowego mostu przez jezioro Tałty, w ocenie przeciwników inwestycji bezpowrotnie zniszczona zostanie unikalna mazurska przyroda."Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu" - zaapelował Piotr Jakubowski.Kontrowersje wśród miłośników przyrody wzbudza także dalszy przebieg S15 na terenie woj. podlaskiego, który zakłada poprowadzenie trasy m.in. przez Biebrzański Park Narodowy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas