Pieszy nie miał odblasków. Śmiertelnie potrącił go samochód

W powiecie bialskim doszło do potrącenia pieszego. Pomimo reanimacji 54-letni mężczyzna zmarł. Nie miał odblasków, a droga nie była oświetlona.

Droga była nieoświetlona, a pieszy nie miał na sobie odblasków.
Droga była nieoświetlona, a pieszy nie miał na sobie odblasków.Policja LubelskaPolicja

Mimo reanimacji pieszy zmarł

Jak podaje policja, do wypadku doszło w piątek o godzinie 23:46. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że na prostym nieoświetlonym odcinku drogi wojewódzkiej 811 w miejscowości Komarno-Kolonia kierowca Forda, 37-letni obywatel Ukrainy, wyprzedzał inny pojazd. Podczas wykonywania manewru potrącił pieszego. Był nim 54-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej.

Kierujący autem 37-letni obywatel Ukrainy był trzeźwy.Policja LubelskaPolicja

Na miejsce zdarzenia zostało wezwane pogotowie, jednak pomimo podjętej akcji reanimacyjnej pieszy zmarł. Badanie trzeźwości 37-letniego kierowcy nie wykazało obecności alkoholu w organizmie. Pieszy nie posiadał żadnych elementów odblaskowych, przez co jego widoczność była utrudniona. Pod nadzorem prokuratora policjanci z Białej Podlaskiej wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Czy odblaski dla pieszych są obowiązkowe?

Prawo o ruchu drogowym (art. 11 ust. 4a) stanowi:

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przepisy dotyczą również osób, które poboczem prowadzą pojazdy takie jak motocykl, skuter. Brak odblasku poza obszarem zabudowanym, na nieoświetlonej drodze wiąże się z mandatem w wysokości nawet 500 złotych.  Przepisy nie dotyczą terenów zabudowanych jednak policja wciąż namawia do korzystania z elementów odblaskowych również w miastach, ze względu na to, że zwiększają one widoczność pieszego.

Noszenie odblasków znacząco zwiększa widoczność

Noszenie odblasków jest promowane szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wieczory zapadają szybciej. Warto jednak nosić je ze sobą cały rok. Jak podaje policja, pieszy uczestnik ruchu drogowego, mający ubrania w ciemnych kolorach, jest widoczny z odległości 40 metrów. Element odblaskowy zwiększa widoczność do 150 metrów. Dzięki temu kierowca wcześniej widzi pieszego i jest w stanie odpowiednio zareagować.

Ważne jest jednak także jego umiejscowienie. Odblask powinien znajdować się w widocznym miejscu. Może to być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy pleców. Policja stale podkreśla, że koszty jakiegokolwiek elementu odblaskowego są znikome. Odblaski można kupić niemal wszędzie (zarówno w sklepach z artykułami BHP, supermarketach, jak i na stacjach benzynowych). Nieoceniona jednak jest ich wartość na nieoświetlonej drodze.

Policjanci apelują, że same odblaski życia nie uratują i przypominają o podstawowych zasadach, jak przechodzenie przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych oraz zachowywaniu zasady ograniczonego zaufania.

***

Moto Flesz - odcinek 43. O wyjątkach w zakazie rejestracji aut spalnowychINTERIA.PL