Lubelskie. Kierowca nie miał prawa jazdy, więc…zrobił je sam
W miejscowości Bełżec policjanci zatrzymali kierowcę, który posługiwał się podrobionym prawem jazdy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Spis treści:
Nie miał prawa jazdy. Zrobił je sam
We wtorek, w miejscowości Bełżec funkcjonariusze z posterunku w Lubyczy Królewskiej zauważyli Volkswagena Transportera, za którego kierownicą siedział dobrze znany im mężczyzna - 60-letni obywatel Ukrainy. Samochód zainteresował policjantów, ponieważ wedle wiedzy funkcjonariuszy, jego kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Na ten problem znalazł sposób. Niestety nielegalny.
Miał podrobione prawo jazdy. Był notowany już wcześniej
Podczas kontroli kierowca okazał funkcjonariuszom zagraniczny dokument prawa jazdy. Uwagę policjantów przykuł jednak brak pieczęci, które powinny znajdować się na dokumencie przy kategoriach posiadanych rzekomo przez mężczyznę.
W zeszłym roku kierowca był już sądownie skazany za jazdę bez uprawnień. Pula wykroczeń 60-latka jest większa, a przypadek podrobionego prawa jazdy nie jest odosobniony. Jak informuje policja, mężczyzna był w przeszłości notowany za przestępstwa w stosunku do ważności dokumentu, a także wyłudzenie kredytu.
Miał podrobione prawo jazdy. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności
Teraz też odpowie za swój czyn przed sądem. Za podrobienie lub przerobienie dokumentu i posługiwanie się nim, prawo przewiduje nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci zatrzymali podrobione prawo jazdy.
Artykuł 270 Kodeksu Karnego stanowi:
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa. § 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Choć kary za tego typu czyny nie są niskie, to wciąż zdarzają się przypadki posługiwania się nieprawdziwymi dokumentami. Mało tego, w sieci istnieje wiele stron, na których można kupić niemal dowolny dokument (prawo jazdy, dowód osobisty itd.). Choć mogą one do złudzenia przypominać te prawdziwe, nie są zapisane w państwowych systemach (w przypadku prawa jazdy, chodzi głównie o Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców). Oznacza to, że ich używanie jest zakazane.
***