Ile firm upadnie po Hydrobudowie? Ma 1,2 mld zł długów
Organizacja "Pracodawcy Pomorza" przesłała do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Hydrobudowę Polska.
Twierdzi, że spółka nie wypłaciła prawie 50 milionów złotych swoim podwykonawcom za budowę ulicy Słowackiego w Gdańsku.
W piśmie pracodawcy proszą śledczych o sprawdzenie, w jakiej kondycji była Hydrobudowa w chwili podpisywania umowy i czy nie wprowadziła kontrahentów w błąd.
Za budowę odcinka Trasy Słowackiego od ronda de La Salle do Al. Rzeczypospolitej w Gdańsku Hydrobudowa Polska SA, jako lider konsorcjum budowlanego, nie zapłaciła 60 firmom za wykonane prace ok. 49 mln złotych. Oprócz Hydrobudowy w skład konsorcjum wchodziły: PBG, Aprivia i hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain.
Według szacunków "Pracodawców Pomorza", połowa poszkodowanych firm jest z woj. pomorskiego. Jak powiedział, "pięć z nich należy do organizacji i dwie z nich rozważają upadłość".
Będą pozwy cywilne i blokada skrzyżowania
Kilkudziesięciu podwykonawców Hydrobudowy, którzy wykonali prace przy budowie odcinka ul. Słowackiego w Gdańsku i nie otrzymali za nie wynagrodzenia, zapowiada pozwy cywilne oraz blokadę jednego z najważniejszych skrzyżowań w Gdańsku.
W ramach protestu podwykonawcy Hydrobudowy już raz - 18 czerwca, przed jednym z meczów rozgrywanych w Gdańsku w ramach Euro 2012 zablokowali na kilka godzin ulicę, w której budowie brali udział. Cztery dni później chcieli powtórzyć protest, blokując skrzyżowanie ul. Słowackiego i Grunwaldzkiej, co mogłoby sparaliżować ruch w mieście, ale nie zgodziły się na to władze Gdańska.
Hydrobudowa ogłosiła upadłość
Dwa tygodnie temu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy oraz PBG z możliwością zawarcia układu. Wniosek o upadłość złożyła też spółka Aprivia. Hydrobudowa we wniosku o upadłość zgłosiła 18 tys. wierzytelności na 1,23 mld złotych.
Inwestycję w imieniu gdańskiego samorządu realizuje spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK). Jej rzeczniczka Magdalena Skorupka-Kaczmarek poinformowała, że GIK jako inwestor zastępczy "wywiązał się ze wszystkich zobowiązań wobec Hydrobudowy (...), realizując zgodnie z prawem i w terminie płatności za zakończone prace".
Rzeczniczka wyjaśniła też, że "niezrealizowane zobowiązania Hydrobudowy wobec podwykonawców będą zaspokajane na mocy upadłości układowej Hydrobudowy, zgodnie z obowiązującym prawem". Ze względu na kłopoty trzech firm wchodzących w skład konsorcjum, budowa ul. Słowackiego została wstrzymana.
Inwestycja jest zrealizowana w 67 proc. Zgodnie z umową, prace przy niej mają zakończyć się w listopadzie br. Zdaniem Skorupki-Kaczmarek jest szansa na to, że mimo problemów, inwestycję uda się zakończyć w terminie. Jak poinformowała, pomiędzy Hydrobudową Polska SA a Obrascon Huarte Lain (OHL) toczą się rozmowy dotyczące przejęcia całej inwestycji przez firmę OHL. Spółka ta mogłaby zakończyć prace i przejąć płatności wobec podwykonawców, którzy są w trakcie wykonywania prac.