Dziś o mandat szczególnie łatwo. Ten dzień zdarza się raz w roku
25 lipca jest dniem patrona kierowców - św. Krzysztofa. Od 2006 roku to także Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Co to oznacza dla zmotoryzowanych? Cóż… głównie wzmożone kontrole drogowe. Policja zapowiedziała już brak taryfy ulgowej dla kierowców łamiących przepisy.
Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy to coroczne święto, obchodzone w Polsce od niemal 17 lat. Dokładnie 25 lipca - w dniu patrona kierowców św. Krzysztofa - policja apeluje do kierowców o bezpieczną jazdę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.
Funkcjonariusze proszą także kierowców o wykonanie rachunku sumienia. Przede wszystkim warto się zastanowić, czy nasze nawyki za kierownicą są poprawne. Czy zawsze przestrzegamy limitów prędkości? Czy korzystamy z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy? Czy w trakcie prowadzenia samochodu skupiamy się na drodze, czy też nasza uwaga jest rozproszona?
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komendy Głównej Policji:
W zwalczaniu wszelkich złych nawyków pomogą nam dziś także sami funkcjonariusze. W jaki sposób? Ano w taki, że jak co roku 25 lipca, policja zapowiedziała wzmożone kontrole drogowe. Do akcji zostały skierowane drony i nieoznakowane radiowozy, a mundurowi nie przewidują żadnej taryfy ulgowej dla kierowców łamiących przepisy.
Na co szczególnie powinniśmy dziś uważać? Przede wszystkim na przekraczanie prędkości i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych. Warto pamiętać, że aktualny taryfikator mandatów za zbyt "ciężką nogę" przewiduje dotkliwe kary w wysokości od 50 do nawet 2000 zł. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście lub już się na nim znajduje, grozi mandat w wysokości 1500 złotych.
Funkcjonariusze nie zawahają się także sprawdzić stanu technicznego nasze pojazdu oraz tego, czy posiadamy wymagane wyposażenie. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na stan bieżnika w naszych oponach oraz oświetlenia.
Korzystając z okazji policja złożyła także podziękowania wszystkim bezpiecznym kierowcom i przypomniała, że nasze zachowanie na drodze ma wpływ na innych uczestników ruchu.