Droga S6. Ekspresówka, która połączy Szczecin z Trójmiastem

Jaka będzie długość drogi S6? Ekspresówka, która połączy Szczecin z Trójmiastem, będzie przebiegać przez woj. zachodniopomorskie i pomorskie. Po ukończeniu prac budowlanych długość drogi S6 ma wynosić ok. 360 km. Jaki jest przebieg ekspresówki? Jakie odcinki trasy S6 są już gotowe? Dzięki aktualnym informacjom łatwiej zaplanować podróż drogą S6.

Droga ekspresowa S6
Droga ekspresowa S6GDDKiA

Droga S6. Jaki jest przebieg ekspresówki?

Usprawnienie komunikacji między portami w Świnoujściu i Trójmieście to jeden z głównych celów budowy drogi S6. Jaki jest przebieg trasy ekspresowej?

Droga S6 biegnie równolegle do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Łączy nie tylko dwa największe porty w Polsce, ale także wiele miast Pomorza. Droga S6 rozpoczyna się w Szczecinie i biegnie przez:

  • Goleniów,
  • Nowogard,
  • Płoty,
  • Kołobrzeg,
  • Ustronie Morskie,
  • Koszalin,
  • Sławno,
  • Słupsk,
  • Lębork,
  • Gdynię,
  • Gdańsk,
  • Straszyn.

Droga S6 będzie kończyć się w Rusocinie, gdzie połączy się z autostradą A1.

Jakie odcinki trasy S6 są już gotowe?

Postępy w budowie drogi S6 są znacznie bardziej zaawansowane w woj. zachodniopomorskim. Niemal całość z ponad 160 km oddanych odcinków drogi S6 jest zlokalizowana właśnie tam. Jakie odcinki trasy S6 są już gotowe?

Jedyny ukończony fragment drogi S6 w woj. pomorskim to jednojezdniowa obwodnica Słupska o długości ok. 9,5 km.

W woj. zachodniopomorskim oddano do użytkowania ponad 150 km drogi S6. Otwarto dla ruchu samochodów następujące odcinki: Szczecin - Goleniów - Nowogard - Płoty - Kołobrzeg - Koszalin.

Jakie odcinki drogi ekspresowej S6 są w budowie i planach?

Znaczna część drogi S6 jest w budowie. GDDKiA przewiduje przejezdność całej trasy w 2025 roku. Jakie odcinki drogi ekspresowej S6 są w budowie i planach?

Na terenie woj. zachodniopomorskiego trwają prace budowlane na drugim odcinku obwodnicy Koszalina. Fragment drogi S6 o długości 7,9 km ma być gotowy 30 czerwca 2023 r.

W kwietniu 2022 r. wyłoniono zwycięzcę przetargów na budowę dwóch odcinków drogi S6. Jeden fragment o długości 23,1 km połączy obwodnicę Koszalina ze Sławnem. Drugi odcinek drogi S6 ma biec od Sławna do Słupska.  Jego długość to 22,9 km. GDDKiA przewiduje, że oba fragmenty drogi S6 o łącznej długości ok. 46 km zostaną oddane do użytkowania w 2025 r.

W budowie jest druga jezdnia obwodnicy Słupska o długości 9,5 km. Według zawartej umowy inwestycja ma być zakończona do 28 maja 2025 r. Z kolei 29 sierpnia 2025 r. gotowy ma być kolejny odcinek drogi S6 o długości 16,1 km. Będzie on łączył obwodnicę Słupska z Bobrownikami.

W budowie znajduje się także fragment drogi S6 liczący 22 km - od węzła Bobrowniki do węzła Leśnice. Zakończenie robót zaplanowane jest na 15 maja 2025 r.

Z kolei 29 czerwca 2025 r. jest przewidywane ukończenie odcinka drogi S6 biegnącego od Leśnic przez Lębork do Bożegopola Wielkiego. Fragment ma mieć długość 22 km.

Droga S6 na odcinku od Lęborka do Trójmiasta jest nazywana Trasą Kaszubską.  Na dalszych fragmentach drogi S6 stopień zaawansowania robót drogowych jest znacznie większy. Odcinek o długości 10,4 km, który biegnie od Bożegopola Wielkiego do Luzina, ma zostać ukończony do 30 sierpnia 2022 r. Na kolejnym fragmencie drogi S6, który łączy Luzino i Szemud, roboty budowlane zakończono 6 maja 2022 r.

Ostatni odcinek Trasy Kaszubskiej połączy Szemud z obwodnicą Trójmiasta. Drogi złączą się na wysokości węzła Gdynia Wielki Kack. Na odcinek składają się: 20,19 km budowanej drogi S6 oraz 2,9 km modernizowanej obwodnicy Trójmiasta. Planowany koniec prac drogowych to czerwiec 2022. Wszystkie odcinki Trasy Kaszubskiej mają zostać otwarte w tym samym czasie.

Czy przejazd drogą S6 jest płatny?

Użytkownicy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony nie muszą płacić za przejazd drogą S6. Opłatę muszą za to wnieść kierowcy aut ciężarowych i autobusów (korzystając z systemu e-TOLL).

Podczas jazdy drogą ekspresową S6 należy pamiętać o przepisach kodeksu drogowego. Dopuszczalna prędkość na dwujezdniowych odcinkach dróg typu "S" wynosi 120 km/h. W przypadku poruszania się jednojezdniowym odcinkiem ekspresówki należy ograniczyć prędkość do 100 km/h.

Kierowcy nie mogą zapominać również o utworzeniu korytarza życia w przypadku wystąpienia zatorów. Należy także pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Drogi ekspresowe w Polsce

Sieć dróg ekspresowych w Polsce liczy już prawie 2900 km, a kilka nowych odcinków zostanie niebawem oddanych do użytkowania. Istnieją 22 drogi ekspresowe, które są zlokalizowane w całym kraju. Dominują drogi ekspresowe dwujezdniowe, które są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla kierowców i pasażerów.

***

Moto flesz - odcinek 46. Kolejna podwyżka na autostradzie A4INTERIA.PL